מבעירות את הניצוץ

נשות השראה

איריס כליף

נשות השראה מבעירות את הניצוץ .png

ספרי על העשייה שלך בקצרה

נשות השראה מבעירות את הניצוץ.png

איריס כליף משוררת ורקדנית ילידת 1974 נשואה ואם לשלוש בנות , חברה באגודת הסופרים העברים ובאקום ,

ראו אור שלושת ספריי:

"בשביל קסום נושפת לוליטה" | תמוז2001.

"ירח בר "| עקד2017

"בת אלוהים" | הוצאת חדרים -2020

זוכת פרס שירת הנורמן לשנת 2020 עבור השיר "ראי העולמות".

 

רגעים מעולמי - בנעוריי רקדתי בלט מחול התעמלות קרקע והתעמלות אומנותית בהפועל נס ציונה והופעתי בארץ ובחו"ל. בגיל ההתבגרות (גיל 15 ) לקיתי במחלת האנורקסיה אשר בה נאחזתי שנים. בשנת 1990 אושפזתי בבית החולים בלינסון ,משך הטיפול היה כחודש וחצי ומייד לאחר מכן אושפזתי בהפרעות אכילה לילדים בתל השומר משנת 1990 -עד 1991 בחלק מהזמן שהייתי מאושפזת נסגרה המחלקה של ילדים ג עקב מלחמת המפרץ שפרצה ,בתקופה זו אני הייתי החולה היחידה שלא שוחררה ואושפזה בילדים ב כל תקופת המלחמה.. מצבי היה החמור ביותר מבין כל הילדים במחלקה .משך אשפוזי בהפרעות אכילה לילדים היה כ11 חודשים ,בשנים 1999-2000 אושפזתי מספר פעמים במחלקת הפרעות אכילה למבוגרים בבית החולים תל השומר .מאז ומתמיד זוכרת את עצמי כילדה ,נערה ואישה הנמשכת לכל דבר שמונע ע"י קול רגש דמיון יוצר מתוך עולמה הרוחני והתנועתי של הנפש האוהבת ,המייחלת ,הכואבת ,המפוחדת המאירה והשוקקת .אוהבת להביט לצלול להמטיר עולמי הפנימי המוצף בטבע יופיו וכאבו של עולם גלוי ונסתר זה , היום אדע שזוהי הסיבה להיותי בחיי (כנראה גם במותי) רקדנית ומשוררת .הריקוד והכתיבה הינם עבורי אור ,אהבה ,סער, תשוקה ,פחד ,כאב ,תקווה בחיות רגש תנועת הרוח של הלב הפועם והנפש הנושמת חיזיון תשוקת קיום גווניו של עולם מופלא ומורכב זה . שלושת ספריי הם סמל וביטוי להלך נצחוני על מחלת האנורקסיה ולבחירתי אומץ של חיים ואהבה.

מי האשה שהכי השפיעה עליך או מהווה עבורך מודל?

שתי נשים הרקיעו חותמם ברוחי ונשמתי:

חווה שהיא ראשית האישה הראשונה במקרא אם החיים והבריאה יפת ערטוליי נסתרות הטבע .כילדה נערה ואישה דרכה דימתי ונשמתי רוח עוז עוצמתה של האישה על ברוא זכר האדם והתהוות קיום הבריאה באושר נוהרה יופייה כאבה הדרה ורזיה וכי האישה היא אם לב אור החיים

וסבתי האהובה והיקרה זוהרה מנגם ז"ל אשר בדמי שורשת ממשותה ,בלכת עולם מלבושיה אהבה וקודשים רועת האדמה יפת הטבע אשת מאור תמה הגוננת לרוח לבי ,אישה פרי יציר מלאך הזורה בנצח זיכרון חייה עוז טוהר לב אהבת אדם

נשות השראה מבעירות את הניצוץ.png

מה גורם לך לקום בבוקר? שאלה על תשוקה והכוח שמניע את העשייה שלך

זוהר וכאב יופיי ממשות קיום ההוויה של החיים והאהבה בשלל נופך חיותם ותשוקתם שהם התא המשפחתי שלי שחוללתי באומץ ואהבה של חיים דרך גופי ונשמתי אישי ושלוש בנותיי וזוהרם של שמש וירח חלומות לבי ששוקקת ומייחלת לממש ולהגשים ברזיי יקום נפלא זה .

נשות השראה מבעירות את הניצוץ.pngנשות השראה מבעירות את הניצוץ

צידה לדרך |
מה העצה הטובה ביותר שהיית נותנת לבתך או לאשה בתחילת הדרך?

העצה שאני נותנת לבנותיי ובכלל לכל אישה להקשיב לרחשיי ויצריי ליבה וכי הלב יודע הוא מה טוב ופועם נכון עבור נשמתך ,לנטוע להאיר ולהלך עקבות חלומות נפשך ,להיות חדורת אמונה כי ביכולתך להגשים את אשר רוחך שוקקת ומייחלת בכל פניו ורבדיו של נסתרות החיים לדעת ולהבין שזה בסדר ולעיתים הכרחי לכאוב לפחד ולהיכשל ,כי רק דרך הכאב והקושי יש ביכולתנו לצמוח ולהתעצם להאמיר להבין וללמוד נפשנו המוארת באור לילה ויום ,לחוש בעוז כוחותיה הפנימיים של הנשמה המנשבת והמפעמת חיות תשוקת חיים כאב ,פחד ,עוצמה ,אכזבה ,בדידות ,זיכרונות ,תקווה ,אורה ואהבה . להיות השמיים המים, האדמה, החורף, הקיץ האביב והסתיו השלם של עצמך אשר נב בעונות רוח זיו תום עוז סער החיים.

כמו בצעדי הלך דרכי הפוסעת כאב אכזבה וקושי אני בוחרת להביט לנשום ולחבק את החשש שמאיר בנפשי להכיל אותו ולהבין שהחשש והפחד הוא למעשה רז של אור בדרך לתעוזה שנושמת ומאירה ברוחי וזה בסדר, הוא חלק נכון בריא וחשוב בהתפתחות ובהתעצמות של נשמתי , אני איריס פרח בריאה הנאחזת באומץ של חיים ואהבה מתוך הכאב התשוקה הכמיהה הפחד האמונה התקווה המעוז והחלומות המפעמים בי טבע של קיום .

על פחד ואי עשייה - או איך מתמודדת כשמלאת חששות?