top of page
  • תמונת הסופר/תטלי דביר לבנת

אלבר אלבז מפעל החלומות // הנה זה בא


נפתחה התערוכה המסקרנת והחשובה על פועלו של המעצב המוערך אלבר אלבז במוזיאון העיצוב בחולון, אוצרת: יערה קידר. תערוכת האופנה הגדולה ביותר שהוצגה אי פעם על חייו ויצירתו של מעצב-העל אלבר אלבז, פתוחה לקהל הרחב ותתפרש על פני כל מבנה מוזיאון העיצוב חולון.


אלבר אלבז, פריז 2008, צילום: ג׳ובאני ג׳יאנוני


אלבר אלבז מפעל החלומות

תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב חולון

ספטמבר 2022 - מרץ 2023 אוצרת: יערה קידר

כל חללי המוזיאון יוקדשו למסע מרגש בין אבני הדרך במסלול האופנה של מעצב-העל אלבר אלבז, שנפטר אשתקד מקורונה. בתערוכה יוצגו דגמי קוטור, חומרי ארכיון נדירים, חפצים אישיים וצילומים שמעולם לא נחשפו לקהל, וביניהם קולקציית ההשקה שעיצב אלבז למותג שלו, AZ פקטורי, שלא הוצגה עד היום במוזיאון. במסגרת התערוכה יוצגו גם דגמי התצוגה LOVE BRINGS LOVE – אירוע שלא היה כמותו בהיסטוריה של האופנה העולמית. ביוזמת בן זוגו אלכס קו והמותג AZ פקטורי התגייסו 46 מטובי בתי האופנה בעולם ליצירת דגמי מחווה בהוקרה לזכרו של אלבר - ביניהם בית דיור, גוצ׳י, בלנסיאגה, אלכסנדר מקווין ועוד. הדגמים יוצגו בחוויית מולטימדיה מקורית שעוצבה במיוחד לתערוכה זו. אלבר אלבז, מעצב-על ואגדת אופנה בין-לאומית. נולד בקזבלנקה, גדל בחולון, היגר לניו יורק, כבש את פריז והותיר אחריו מורשת מפוארת ששינתה את פני האופנה לנצח. התערוכה ״אלבר אלבז: מפעל החלומות״ שתיפתח במוזיאון העיצוב חולון ותתפרש על כל חלקיו היא התערוכה המקיפה ביותר שהוצגה עד כה על אודותיו - מחווה מרגשת ונוגעת ללב החוגגת את חייו ואת יצירתו.

אלבז (1961–2021) חלם ונשם אופנה מילדות, ונחשב לעילוי בקרב מעצבי האופנה בעולם. התערוכה היא הזדמנות לספר ולחוות את סיפורו יוצא הדופן. אלבר היה ידוע לא רק בכישרונו הייחודי לעיצוב, אלא גם בזכות חזון חדשני ויכולתו הנדירה לספר סיפור, לגעת ולרגש. הוא היה אדם שנאהב והוערך על ידי רבים בכל העולם והשפיע על יוצרים רבים. החלומות, הכוח המניע בחייו, מקבלים מקום של כבוד במרכז התערוכה, לצד דגמי קוטור מרהיבים.

אוצרת התערוכה: יערה קידר (״הנשף״, ״ז׳ה טם, רונית אלקבץ״).

קריאייטיב דיירקטור: קייטי ריס, שליוותה את אלבר לאורך 15 שנים.

ליצירת התערוכה שותפים הצוות המקצועי הבינלאומי שליווה את אלבר במשך שנים:

אלכס קו, סטודיו העיצוב Stinsensqueeze, AZ פקטורי, היועצת שלי ורטהיים; אשת התקשורת הניה דסטל ובנוסף צלמים, אמנים, עורכי וידאו ועוד.

את יצירת התערוכה מלווה גם משפחתו של אלבר אלבז בישראל.

רשימת המעצבים המשתתפים בתערוכה לפי סדר ה-ABC:

AZ פקטורי, אלבר אלבז \ אלאיה, פיטר מיולייר \ אלכסנדר מקווין, שרה ברטון \ בלנסיאגה, דמנה וסאליה \ בלמיין, אוליבייה רוסטאן \ בוטגה ונטה, דניאל לי \

ברברי, ריקרדו טישי \ קזבלנקה, שארף טאז'ר\ קלואה, גבריאלה הירסט \ כריסטיאן דיור, מריה גרציה קיורי \ כריסטופר ג׳ון רוג׳רס \ קום דה גרסון, ריי קוואקובו \ דריס ואן נוטן \ פנדי, קים ג׳ונס \ ג׳יאמבטיסטה ואלי \ ג׳יורג׳יו ארמני \ ז׳יבנשי, מת׳יו מ. וויליאמס \ גוצ׳י, אלסנדרו מיקלה \ גואו פאי \ הרמס, נאדז׳ וני-סיבולסקי \ איריס ואן הרפן x אדובי \ ז׳אן פול גוטייה \ לנוון, ברונו סיאללי \ לואווה, ג׳ונתן אנדרסון \ לואי ויטון, ניקולה גסקייר \ מזון מרג׳יאלה, ג׳ון גליאנו \ אוף-ווייט, וירג׳יל אבלו \ ראף סימונס \ ראלף לורן \ ריק אוונס \ רוזי אסולין \ סאקאיי, צ׳יטוסה אבה \ סן לורן, אנתוני וקרלו \ סקיאפרלי, דניאל רוזברי \ סימון רושה \ סטלה מקרטני \ תבה מגוגו \ תום בראון \ תומו קויזומי \ ולנטינו, פייר-פאולו פיצ׳ולי \ ורסצ׳ה, דונטלה ורסצ׳ה \ וטמנטס, גורם ווסאליה \ ויקטור ורולף, ויקטור הורסטינג ורולף סנורן \ בית ויויאן ווסטווד, ויויאן ווסטווד ואנדריאס קרונטהלר \ וולס בונר, גרייס וולס בונר \ Y פרוג׳קט, גלן מרטנז \ סטודיו AZ Factory

השאלות נוספות בתערוכה באדיבות Maison Bonnet ומריל סטריפ.

התערוכה בתמיכת עיריית חולון, משרד התרבות, המכון הצרפתי ושגרירות צרפת.

התערוכה בחסות: מרצדס-בנץ ישראל | ובחסות קבוצת אירני - פקטורי 54.

תודת המוזיאון נתונה לקבוצת ריצ׳מונט ובית האופנה AZ פקטורי על השאלת הדגמים לתערוכה.

קרדיט צילום: אלבר אלבז, פריז 2008, צילום: ג׳ובאני ג׳יאנוני

Image credit: Alber Elbaz, Paris, 2008. Photo: Giovanni Giannoni

Comments


bottom of page