top of page
  • תמונת הסופר/תאורית לבה

ד״ר השראה // ד״ר תלמה כהן לצמוח מתוך כאב וטראומה


"אתגרם של בני האדם הוא להפוך טרגדיה אישית, לניצחון הרוח“, (ויקטור פרנקל) ציטוט זה מתחבר למסע חייה של ד”ר תלמה כהן, ד”ר לפסיכולוגיה קלינית, מדריכה בעו”ס קלינית, ומדריכה בטיפול זוגי ומשפחתי, המנהלת את המרכז לטיפול בנזקי טראומה נפשית בבי”ח רמב”ם.צילום: נוי ערקובי

” כבר מגיל 16, סימנתי מטרה לעסוק בפסיכולוגיה. תרמו לכך העובדה שגדלתי כבת לאם המתמודדת עם מחלת נפש, ובמסגרת חינוך קיבוצי. בצבא שירתי כמש”קית ת”ש בחיל חימוש שם נחשפתי לראשונה לאוכלוסיות הבאות מרקע סוציואקונומי מוחלש וולאופנים בהם ניתן לייצר פתרונות עבור חיילים במצבי משבר.

עם סיום תואר ראשון בפסיכולוגיה, עבדתי עם אוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים, וניהלתי תוכנית מגורים לצעירים בבוסטון תחת ארגון הJCC. בהמשך, במסגרת ההתמחות, עבדתי כעו”ס קלינית בבית חולים לילדים בבוסטון שם גיליתי את אהבתי לטיפול בילד ובמשפחה.

את בעלי יובל, הכרתי בבוסטון, וכשעברנו יחד לקליפורניה, המשכתי בלימודי הפסיכולוגיה לתואר דוקטור, עבדתי בטיפול בנוער ובילדים נפגעי אלימות מינית וכן באוניברסיטת סטנפורד בתחום ההתמכרויות.

החזרה לארץ

עם הולדת בננו הבכור, ב 1997, חזרנו ארצה. במשך 9 חודשים עבדתי בעל”ם ובהמשך כרכזת סיוע של השרון. מתוך פעילות זו, הבנתי את החוסר שקיים בארץ במסגרות טיפול נגישות וייעודיות עבור נפגעי אלימות מינית. בשנת 2000 ייסדתי מתוך בית פרטי שרכשנו ברעננה, את עמותת “אחת ואחד מאיתנו” “ע”ר) לטיפול בנפגעי אלימות מינית.

בעמותה פעלו בתקופת השיא בשני סניפים 16 אנשי מקצוע אשר עבדו תמורת תשלום סימלי. במהלך הניהול הקליני של העמותה הכלל מגוון שיטות וגישות טיפול בטראומה, סיימתי הכשרה למנכ”לים ולמייסדי עמותות בתוכנית “משמעות עם מסלול”.

לקראת 2005 השתלבתי ביוזמה ממשלתית בחסות הסוכנות בשילוב משרד הרווחה, החינוך והבריאות שם הדרכתי אנשי מקצוע בחדרה בטיפול בנפגעי אלימות מינית במשך שנתיים. בהמשך, יחד עם פנימיית תלפיות ייסדתי את מרכז “רימונים” בחדרה בתקצוב קרן רש”י והקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי. השילוב בין הגופים לא צלח, ובהמשך כאשר התשתית הכלכלית נגרעה מאתנו, נאלצתי בכאב רב לסגור את שני סניפי העמותה.צילום: נוי ערקובי

ואיך ממשיכים הלאה?

למרות הצער על סגירת העמותה, לא נשברתי. ידעתי שקיים צורך גדול במענה למתמודדים עם טראומה. כעבור 6 שנים, מתוך מפגש חברי, הכרתי את ד”ר אייל פרוכטר, פסיכיאטר שעם שחרורו מהצבא כקצין בריאות נפש ראשי, מונה לנהל את החטיבה הפסיכיאטרית בביה”ח רמב”ם בחיפה.

הצעתי שנקים מערך קליני רב גילאי המתמחה בטיפול בטראומה על סוגיה אשר יטפל בנפגעי תאונות דרכים, תאונות עבודה, נפגעי אסונות טבע, אלימות, וכו’ במסגרת אמבולטורית, מרפאתית בטיפול ממוקד וקצר מועד.

בשנת 2018 הקמנו את המרכז בשותפות עם בית החולים רמב”ם, בו אנו מעסיקים צוות מטפלים מוסמך ועובדים עפ”י גישות שיטות טיפול ממוקדות טראומה עם מוכחות מחקרית. מגיעים אלינו ילדים, מתבגרים ומבוגרים לטיפול קבוצתי ופרטני דרך כל קופות החולים, כך שהציבור מקבל טיפולים אלו בעלות סמלית. לפני שנה עברנו למשכננו החדש בית אמות, בסמוך לבית החולים רמב”ם. האכסניה החדשה מאפשרת לנו מענה נגיש ומסביר פנים לקהל הלקוחות שלנו.

מעבר לפעילות בטראומה, אני פעילה בפילנתרופיה חברתית דרך קרן “אריה יהודה”, בקידום פרויקטים למען נערות ונשים.

וחלומות להמשך?

ביסוס והוראת שיטת ה TF-CBT לטיפול בילדים נפגעי טראומה.

בסמסטר הזה אלמד את השיטה לסטודנטים ללימודי MA בעו”ס קלינית, באוניברסיטה העברית.

קידום שת”פ עם ארגונים פרטיים וציבוריים, למען שיפור וקידום הטיפול עבור המתמודדים עם טראומה.

צילום: נוי ערקובי

ד”ר תלמה כהן Ph.D בפסיכולוגיה קלינית, MA בפסיכולוגיה קלינית – CSPP ברקלי, קליפורניה

MA – עבודה סוציאלית קלינית

MSW בוסטון מסצ’וסטס | מדריכה מוסמכת בטיפול זוגי ומשפחתי

לפרטים נוספים ויצירת קשר: www.dr-talmacohen.info
Comments


bottom of page