top of page
  • תמונת הסופר/תאבי יופה

החיוך שלהם בידיים שלנו

מכון ריבה אלקלעי


אחרי קריירה ארוכה במשרד החינוך, שהחלה בתפקיד מורה והסתיימה בניהולו המוצלח של בית ספר יהושע גן בבית אריה, החליטה ריבה אלקלעי לפרוש. המטרה היתה למצוא את הזמן לפתח שיטת אבחון בלתי אמצעית, שבאמצעותה אפשר יהיה לזהות בדיוק איפה נמצאים הקשיים של ילד או אדם בוגר. החלום והחזון הפכו למציאות.


ריבה אלקלעי

"פיתוח שיטת האבחון לקח כמה שנים טובות של עבודה וביצוע מחקרים", מודה אלקלעי, "עד שכבר היה ברשותנו את הידע שממנו אפשר יהיה להתחיל לזהות כישרונות ופרופיל אישיות ביומטרי שאיתו אנשים באים לעולם".

היום ריבה אלקלעי היא המייסדת והבעלים של חברה הנושאת את שמה למיפוי אישיות ביומטרי.

היא גם מהתלמידות הראשונות של ד"ר ארנולד הולצמן, הוגה, חוקר ומייסד שיטת האבחון הביומטרי בתחילת שנות ה-80. ד"ר ארנולד בחר לצרף אותה לצוות חשיבה ומחקר, והשניים ממשיכים את עבודתם המשותפת עד היום.


"ד"ר הולצמן התבסס במחקרים שלו על הידע מתחום הגנטיקה הפסיכיאטרית, שקליפת המוח והעור בכפות הידיים נוצרות באותו שלב עוברי", מסבירה אלקלעי, "מכך הוא הבין שכפות הידיים הן מוניטור של קליפת המוח ושל המרכזים הניהוליים במוח, כשהמטרה היתה לנסות לזהות מחלות נפש באמצעותן".


"אני מביאה לעולם משהו שלא היה קיים עד היום", מגלה אלקלעי, "משהו אחר, חדשני וסופר ניטרלי. החלום שלי זה שהאבחון יהיה זמין דרך קופות החולים וכל ילד יוכל לעבור אותו לפני כניסה לכיתה א' כך שכל מורה תדע לקרוא את המפה הביומטרית שאני מוציאה מהמחשב".עד כמה אנחנו מבינים את הקשר בין כפות הידיים והמוח שלנו?

איך מתבצע האבחון בפועל?

"אני לוקחת את טביעות האצבעות של הידיים והרגליים, כי כל הטביעות מקושרות למוח. פיתחתי במקביל מערכת ממוחשבת שיכולה להפיק דוח מאוד מדויק של כל הכישורים המולדים והנרכשים של האדם, על בסיס טביעות האצבע שלו: הצורה של הטביעה, האיכות שלה, הגודל שלה. האלגוריתם מאוד מורכב. אי אפשר לבצע אבחון מטביעה אחת בלבד, שכן כל אזור במוח מצביע על תפקוד אחר. המטרה שלי היא לבחון את התפקודים השונים ולראות באמת מה כלי העבודה של כל אדם".

פרופיל היכולות כבר קיים

האבחון מתאים לא רק לילדים אלא לכל אדם בעצם?

"יש ילד, לדוגמה, עם בעיות רגשיות שלא קורא ונכשל במקצועות השונים בלי שמבינים מה הקושי שלו. יש גם הורים שמגיעים אליי כדי להבין את הילדים שלהם טוב יותר. אני מסייעת גם לחיילים משוחררים שלא יודעים לאיזה כיוון לפנות מבחינת לימודים, או לאנשים שמחפשים לעשות הסבה מקצועית. אני רואה את כל הפוטנציאל הלימודי שלהם ומה מתאים להם. אני בודקת עד כמה אדם מחובר לעצמו ועד כמה הוא מממש את מה שבעצם מתאים לו לעשות. אני שואפת לכך שכמה שיותר אנשים יגיעו ללמוד ממני, כדי לייצר נגישות ומודעות לשיטת המיפוי והאבחון הביומטרי".
מה את הכי אוהבת במקצוע שבחרת?

"אני הכי אוהבת לראות אנשים מועצמים שפתאום פוגשים את הכישורים שלהם, ומתחברים למי שהם באמת, מממשים את עצמם ואת העשייה שלהם וגם נהנים מהדרך. עבורי הפוטנציאל מהווה צורך. אדם עם פוטנציאל מסוים, גם אם הוא חבוי, יש לו צורך להוציא את זה החוצה ואני עוזרת לו לזהות את הפוטנציאל הזה כדי שיידע מה הוא ירצה לעשות כשיהיה גדול".
Comentarios


bottom of page