top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

הפילאטיס ככלי לריפוי ושינוי

איה טל, בעלת סטודיו לפילאטיס - "גוף בהרמוניה" בעתלית, רואה בפילאטיס כלי שיקומי, המאפשר לה לפתור למתאמנים מצוקות ומכאובים, לשפר את הרגשתם ולחולל שינוי במצבם.


"היה אתה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם", מהטמה גנדי


כיצד הגעת לתחום הפילאטיס?

"במשך השנים, השתלמתי בתחומים רבים הקשורים לעולם הריפוי כמו: רפואה אלטרנטיבית, הילינג, רייקי מאסטר, טיפול בצמחים ועוד. לפני כ-17 שנה, החלטתי לשלב את הכלים שרכשתי בתחומים אלה, יחד עם אהבתי לספורט ונרשמתי ללימודי פילאטיס. התחלתי בלימודי רצפה אצל דרור רז בתל-אביב, כולל תקופת סטאז' והמשכתי ללימודי פילאטיס מכשירים, בבית ספר המוביל בתחום בארץ -"הגימנסיה".

מה כוללת העבודה בסטודיו?

"אני מעבירה שיעורים בקבוצות אינטימיות וגם שיעורים פרטיים, באווירה נעימה ופסטורלית. המתאמנים בקבוצות כבר מכירים אחד את השני ובאים גם בשביל החברה.

הסטודיו מצויד במכשור מגוון כמו רצועות לידיים ולרגליים, אורביט - מכשיר הדומה לסקטבורד, המשמש לתרגילי שיווי משקל, מיטות מולטי סיסטם עם משטח נוסע, שניתן להפכו למשטח קבוע, המאפשר לבצע תרגילי פילאטיס רצפה. משטח זה מתאים למתאמנים מבוגרים, המתקשים לקום מהמזרן בתרגילי הרצפה."

מה מייחד את השיעורים שלך?

"פילאטיס הוא הרבה מעבר לספורט. זהו אמצעי טיפולי, המאפשר לי להקל על בעיות המתעוררות אצל מתאמנים. הכלים המגוונים שרכשתי במשך השנים בעבודה עם אנרגיות, כמו למשל הילינג ורייקי מאסטר, מאפשרים לי למצות את היכולת התפקודית של כל מתאמן. בזכות האנרגיות החיוביות שאני מעבירה למתאמנים, הם שוכחים מהכאב עמו הגיעו בתחילת השיעור ויוצאים ממנו בתחושה טובה.

ההיכרות העמוקה שיש לי עם כל מתאמן, מאפשרת לי לגבש קבוצות לפי רמות, כך שהשיעור הופך להרבה יותר אפקטיבי וזורם. אני מקפידה שהמתאמנים יתחילו את השיעור בחימום ולא ידלגו עליו, בונה שיעורים מגוונים ומעניקה תשומת לב מרבית לכל מתאמן".

מה היא השראה בעינייך?

"ההשראה עבורי, היא היכולת שלי להביא את האדם למקום הכי נוח ובריא, באמצעות האנרגיה הפנימית הנמצאת בתוכי. האנרגיה הזו נותנת לי את הכוח לפתור מצוקות של מתאמנים, שמגיעים אלי עם פריצות דיסק או עם כאבים ובעיות אחרות בעקבות ניתוחים ומחלות קשות."

מה הם מקורות ההשראה שלך?

"אני נמצאת בקשר רציף עם המורות הנהדרות שלי מ"הגימנסיה" ונעזרת בהן המון. זכיתי במורות נפלאות, שלא רואות בי תחרות. להפך, הן רק רוצות לעזור לנו, המורות לפילאטיס, במטרה להעצים את המקצוע. המורות מ"הגימנסיה" בהחלט מהוות השראה עבורי.

אני שואבת השראה גם מהסביבה שלי – הכניסה לסטודיו היא דרך גינה מדהימה ירוקה ופורחת ויש בו חלונות גדולים הנפתחים לנוף מרהיב. המדיטציה שאני מעבירה לפעמים למתאמנים בסוף השיעור, הלקוחה מעולם היוגה, מעוררת אף היא השראה.

כאשר הכאבים של מתאמן חולפים כאילו לא היו והוא אומר לי "היה פה קסם", בשבילי היכולת הזו ליצור שינוי, היא מקור ההשראה והסיפוק שלי."


לפעמים גם מילים ממלאות אותנו השראה, אולי סרט, או ספר, אפילו טיול בחוץ, בטבע.

עוד משהו מעניין שפיקאסו אמר פעם היה –

האם ניתן לאמן להשראה?

"אני מאמינה שחלק מתהליך ההחלמה נמצא באמונה שניתן לשנות את המצב ובכך שקיימות אלטרנטיבות נוספות לפתור את הבעיה. אפשר בהחלט לאמן את האדם ולעורר בו את ההשראה לשינוי."

האם לדעתך השראה נמצאת בעשייה?

"אני מאוד מאמינה בעשייה ואצלי היא באה לידי ביטוי בהצלחות בשטח, במקום בדיבורים.

עברתי מסע ארוך, מאתגר והיום כל הערוצים הקיימים בי, מתנקזים לנקודה אחת של עשייה למען אחרים. אני מרגישה שטוב לי במקום בו אני נמצאת."לינק לאתר של איה טל: https://www.aya-pilates.com

Comments


bottom of page