top of page
  • תמונת הסופר/תאבי יופה

טור דעה | ברק הורוביץ

הקיץ הישראלי שהופך חם יותר משנה לשנה הוא רק דוגמה אחת מקומית למציאות המשוגעת שאליה נכנס כדור הארץ שלנו. וכשהכל מסביב הופך חם יותר משמעות הדבר היא שהמים הופכים לפחות זמינים, וכידוע בלי מים אין חיים.מים עולים כסף וכשמדובר במשאב שהוא בחוסר המחיר גבוה אף יותר. בעולם המערבי פועלת כבר למעלה מ-30 שנה טכנולוגיית האוסמוזה ההפוכה, שבה משתמשים להתפלת מי שתייה, כשהשאיפה היתה תמיד להגיע למחיר של 50 סנט לקוב.


אלא שהיום הטכנולוגיה הביאה את המחיר להיות נמוך מכך וברגע שהוא יהיה זול עוד יותר המים יהיו נגישים יותר. לכן הגיעה העת לעבור לשלב הבא שעיקרו לא רק להתפיל ולהנגיש מים – אלא להסתכל על כל הסביבה הגלובלית.

התפלת מים מייצרת חיים, אבל טומנת בחובה גם לא מעט השלכות שליליות ואל לנו להעלים מהן עין. לכן אנחנו, כמעגן התפלה מעגן מיכאל, קיבוץ עם תעשיות מים רבות שמתפרנס מעולם המים, הקמנו בתחומנו חממה שתקדם טכנולוגיות שייטיבו עם העולם.


לדוגמה פיתחנו יחד עם חברה חיצונית טכנולוגיה להוספת מגנזיום למים מותפלים, שהוצאו מהם המינרלים הטבעיים, ולכן חשוב להחזיר חזרה תוספים חשובים לבריאות העם. לצד זאת אנחנו מפתחים עם חברות אחרות שפועלות בחממה התייעלות אנרגטית בחשמל, כדי להוזיל את עלות ייצור הפקת המים.


אסור לנו לשכוח גם את ההתחממות הגלובלית. נכנסו חוקים ותקנות חדשים המאלצים את התעשיות המזהמות להקטין את הפלטות שלהן ובכך לנסות להגיע לאפס פלטות עד שנת 2050. היום התעשיות פולטות בעיקר פחמן דו חמצני שפוגע בשכבת האוזון, בעוד שבמים יש פי 140 יותר CO2 מאשר באוויר. זו הסיבה לרצון שלנו לחפש טכנולוגיות שיוציאו את הפחמן הדו חמצני ויקבעו אותו במסגרת של כלכלה חדשה וקניית קרדיט מצד מזהמים, וכך להפחית את הזיהום בכדור הארץ.
דבר אחרון שמוביל אותנו בחממה הטכנולוגית שלנו הוא הצלת ים המלח. איך אנחנו רוצים לעשות את זה? להתפיל מי קולחין לרמה של מי שתייה ובכך לפתור שתי בעיות: טיפול בקולחין והשבת מים נקיים לים המלח. אלא בגלל שישנה בעיה לשתות אותם, נחזיר את המים לים המלח וכך נרוויח את האנרגיה הישרה – osmotic power ועל ידי כך גם נרוויח אנרגיה וגם נציל את ים המלח מהתייבשות.


בסיכומו של דבר, בגלל שהמים הם משאב במחסור בעולם, המטרה שלנו במעגן מיכאל היא לפתח טכנולוגיות שיקדמו אג'נדה עולמית של שמירה על כדור הארץ ואספקת מים ראויים לשתייה לכל כיס. וגם לחנך לחינוך נכון של שימוש במים, שצריך להגיע מגיל צעיר.


אנחנו מזהים בתקופה האחרונה תמיכה נמוכה יותר מצד המדינה בחברות הזנק, ומיקוד רב יותר על מסחר בטכנולוגיות קיימות. השאיפה שלנו היא להביא את האנשים הכי טובים ואת הרעיונות הכי איכותיים, ולקדם שיטות שימקמו מחדש את מדינת ישראל בקדמת הטכנולוגיה של המים.


ולמה לא לעשות את זה דרך הפלטפורמה הטובה שלנו במעגן מיכאל, עם משק מים היסטורי שמחובר לעולמות האלה ויודע להציע שטח, זרמים שונים של מים, הבנה וידע כדי להפוך לבית למשקיעים מהארץ ומהעולם?

 


Comments


bottom of page