top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

כשהידע הופך לכוח - בשירותכם

זה כעשור מייצגת עורכת הדין דורית קורץ נפגעי רשלנות רפואית, פצועים שנפגעו בתאונות דרכים קשות וכן חיילים בסדיר ובמילואים שנפצעו או חלו במהלך שירותם הצבאי. למול הבירוקרטיה האינסופית במשרד הביטחון והמורכבות של תיקי רשלנות בבית המשפט – יש מי אשר בזכות הרקע המקצועי המגוון שלה, יודעת להתמודד ולהביא תוצאות.


עו״ד דורית קורץ | צילום: Michal Kushr


משבר האמון ששינה הכול

הגורם ששינה בבת-אחת את נקודת המבט שלי על מערכת הבריאות ועל ההתנהלות שלה זכור לי היטב: היה זה האבחון המאוחר למחלתו הקשה של בני הבכור. ההתנהלות סביב אבחון המחלה טלטלה אותי. היא זאת שגרמה לי לבדוק מכאן ואילך את התנהלות המערכת בנוגע לבני על כל צעד ושעל. זוהי הנקודה שבה נסדק האמון המוחלט שלי במערכת הבריאות.

שבירת האמון הייתה אירוע מכונן עבורי, כמי שהייתה כבר אז לאחר שנות ניסיון ארוכות במערכת: הן כאחות אחראית במתקני אשפוז צבאיים והן כאחות חדר מיון בבית החולים רמב"ם. תפקידים אלו חיזקו את המחויבות והאהבה שלי למקצוע ואת הרצון העז להתמקצע ככל האפשר על מנת להעניק את הטיפול המיטבי למטופליי.

את העומס הרב הקיים על בתי החולים, ובחדרי המיון בפרט, אני זוכרת עוד מאז היותי אחות צעירה. לעומס הזה קיימות השלכות שליליות משמעותיות על היכולת של המערכת הרפואית הציבורית לתת את הטיפול המיטבי לאלו הזקוקים לו. בדיוק משום כך, וגם לנוכח התקציבים הנמוכים יחסית המוקצים למערכת הבריאות, אין פלא שמספר התביעות בגין רשלנות רפואית גדל כל העת.

הרקע המקצועי שעושה את ההבדל

בתחילת דרכי המקצועית לא שיערתי שיבוא יום בו אעמוד בצדו השני של המתרס ואטען כנגד המערכת הרפואית. המחשבה שאייצג מטופלים שנותרו עם נכויות קשות עקב טיפול רפואי רשלני נראתה כמעט דמיונית, ובוודאי ייצוג חיילים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי למול אגף שיקום נכים במשרד הביטחון.

ודווקא משום כך, הראייה הנוספת שיש לי – המבוססת על היכרות מקצועית רבת-שנים עם המערכת הרפואית והצבאית, היא זאת שמעניקה לי ערך מוסף למול עמיתיי, בדגש על היכולת לאתר במהרה את הכשל או המחדל שגרמו לנזק ולנכות הרפואית לחייל ולמטופל. היתרון המובהק טמון בדיוק כאן: ביכולת של משרדי לבחון באופן חד וברור יותר את הקשר הסיבתי הנחוץ להוכחת התביעה ולסיומה המהיר.


דווקא משום שלא כל נכות שנותרת או נגרמת למטופל עקב טיפול או פרוצדורה רפואית נובעת מרשלנות, יכול משפטן מקצועי המצוי גם ברזי המערכת הרפואית למנוע מהתובע הפוטנציאלי ציפיות ותקוות מיותרות, להקטין את סבלו ולחסוך ממנו הוצאות כספיות גבוהות בניהול תביעה שאינה כדאית. הידע שצברתי בתחום הרפואי והמשפטי במהלך השנים, מאפשר לי להסתכל על הטיפול הרפואי במשקפיים ביקורתיים, וכן לבחון בגישה מקצועית רחבה יותר את כל תהליך הטיפול הרפואי והכשלים שליוו אותו, על מנת להביא את התביעה לסיומה המהיר.


משרד ד.קורץ ושות׳ | צילום: אייל אורלי

מערכה מתקדמת – אך לא חפה מטעויות

אין כל ספק כי זכותו של המטופל לקבל את הטיפול הרפואי המיטבי שהרפואה הציבורית יכולה להעניק לו. המטופל משלם על הטיפול הרפואי וזכותו לקבל תמורה הולמת לכספו. ואמנם, מערכת הבריאות בישראל היא בין המתקדמות ביותר בעולם והיא נשענת על טכנולוגיות מתקדמות, אך מקור כוחה האמיתי הוא באנשי המקצוע המעולים שהיא מכשירה. במקומות שבהם המערכת הרפואית לא עומדת בייעודה, טועה בשיקול הדעת או מעניקה טיפול רפואי בלתי סביר בניגוד לפרקטיקה הרפואית המקובלת – שם בדיוק אני נכנסת לתמונה, כדי לסייע למי שנפגע לתבוע מהמערכת הרפואית את הפיצוי בגין הנזקים והנכות שנותרו לו.

במסגרת עבודתי המשפטית אני נתקלת במחדלים שונים בטיפול הרפואי, שבהם אבחון מוקדם וטיפול רפואי במועד היו יכולים להציל חיים או לחילופין למנוע הידרדרות ונכות רפואית לצמיתות. למעשה, מרבית התביעות ברשלנות רפואית מתמקדות באי-ביצוע פעולות רפואיות ידועות ומקובלות,


שמסיבה כלשהי או בהיסח דעת לא בוצעו - וכתוצאה מכך נגרם לחולה נזק בלתי הפיך ולעיתים אף מוות. כדוגמה לכך זכור לי המקרה של בחור צעיר המתלונן על כאבים בחזה ונפטר מדום לב לאחר שהמערכת הרפואית לא מצאה לברר לעומק את תלונותיו, או מקרה אחר, בו יולדת איבדה את תינוקה בחדר לידה, בלא שהצוות ער להידרדרות הקשה במצבה של היולדת ולמצוקת העובר.

למרות ריבוי המקרים החד-משמעיים, ניסיוני מלמד כי במרבית התביעות שעניינן רשלנות רפואית, המערכת הרפואית לא עושה לתובעים "חיים קלים" ומנסה בכל דרך אפשרית להוכיח עד כמה היא צדקה – גם כאשר כל הראיות מצביעות אחרת.


דעו את הזכויות שלכם

רשלנות רפואית יכולה להיווצר גם בעקבות התעלמות ממידע רפואי חיוני בתיק הרפואי, כדוגמת אלרגיה ידועה לתרופה מסוימת, פעולה פולשנית רשלנית, או טיפול רפואי שמתעלם מגורמי סיכון או מתלונות משמעותיות על כאב. לא מכבר טיפל משרדנו בעניינו של בחור בגיל 55 לחייו שבדיקת אולטרה סאונד פשוטה הייתה מצילה את חייו, אך הצוות החליט, לרוע מזלו,להמתין לבוקר לצורך המשך הבדיקות.


עו״ד דורית קורץ | צילום: Michal Kushr

נתקלתי בלא מעט מקרים בהם מטופלים לא היו מודעים לזכות שלהם לתבוע, או במטופלים החוששים להתעמת עם המערכת הרפואית למרות הנזק הקשה שנותר להם בעקבות רשלנותה. גם אם רתיעה זו מובנת לעיתים, חשוב לי להדגיש שעורך דין מנוסה העוסק בתחום זה, יוכל לאמוד נכונה את הנזק והפיצוי המגיע לכם ולעזור לכם לקבל החלטה מושכלת, באשר לכדאיותה של הגשת התביעה. לעניין זה חשוב לקחת בחשבון גם את העובדה שתביעת רשלנות רפואית טומנת גם את האפשרות להעמיד את המערכת הרפואית על טעותה ומאפשרת לה להשתפר.

עובדה נוספת שחשוב לי להדגיש היא שישנם מקרים שהרפואה לא מצליחה לרפא – ואלו אינם בגדר רשלנות, כדוגמת מקרים בהם שיטת ריפוי מסוימת ומקובלת נכשלת, או מקרים בהם טיפול רפואי המתבסס על פרקטיקה רפואית מקובלת גורם לחולה נזק ונכות לצמיתות. מקרים אלו לא ייחשבו כרשלנות והמדובר יהיה בהתממשות הסיכון הטמון באותו סוג טיפול.

להפוך את התיאוריה לפרקטיקה

כדי להוכיח רשלנות רפואית, אין די בהוכחת המחדל או המעשה הרשלני. צריך להוכיח קיומו של קשר סיבתי מובהק בין הרשלנות של הצוות הרפואי לנזק שנותר למטופל, וזאת מאחר וישנם מקרים בהם נגרם נזק, אך הוא לא קשור לרשלנות מצד הצוות הרפואי.

חשוב לציין בנוסף, כי למרות שבחזית המשפטית, הנתבעת היא המערכת הרפואית, מי שמנהל בסופו של יום את הליך התביעה ומשלם את הפיצויים אלו חברות הביטוח, ולרוב הרופא לא עומד בחזית ההליך המשפטי אלא יידרש להעיד על הטיפול ועל אופן קבלת ההחלטה לסוג הטיפול שנבחר. תביעת רשלנות רפואית חייבת להתבסס על חוות דעת של מומחה רפואי בסוג הטיפול והנזק שנגרם למטופל. חוות דעת זו - ולעתים נדרשת אף יותר מאחת כזו - כרוכה בעלות כספית לא מבוטלת, המשולמת בהתאם לתקנות בישראל על ידי התובע – אך מוחזרת לו במקרה של זכייה בתביעה.

ניהול הליך משפטי בתביעות רשלנות דורש ידע וניסיון רב. זהו הליך לא קצר המחייב סבלנות, הבנה בחומר הרפואי, וגם יכולת לחקירת מומחים רפואיים מטעם הנתבעים, אשר שוללים את הטענה לרשלנות וכן את הקשר הסיבתי בין הטיפול לנזק שנותר.עו״ד דורית קורץ | צילום: אייל אורלי


ניהול ההליך מחייב גם היכרות עם תקדימים משפטיים והתאמתם לתיק התביעה וכן הסתייעות בחוות דעת רפואיות על-ידי מיטב המומחים הרפואיים בישראל – וכך בדיוק פועל משרדנו זה שנים.

התגמול המשמח ביותר לעשייה המורכבת שכרוכה בניהול תביעה הם, ללא ספק, פניו הקורנות של לקוח אשר מקבל את הפיצוי המגיע לו בזכות המאבק שניהלנו בעבורו. בין אם מדובר בתביעה הנובעת מרשלנות בלידה, בניתוח פלסטי או ניתוח נוירוכירורגי כושל שהותיר נכות קשה – שביעות הרצון של אלו שבעבורם אני נלחמת היא התמורה המשמעותית ביותר למאמצינו.


 


למידע‭ ‬ופרטים‭ ‬נוספים‭: ‬

עו"ד‭ ‬דורית‭ ‬קורץ | 03-6707090 | dorit@kurtz-law.co.il


Comments


bottom of page