top of page
  • תמונת הסופר/תטלי דביר לבנת

"להיות שם" תערוכת צילומי הטבע של הצלם דויד מונסונגו

מרכז הקונגרסים הבינלאומי "בנייני האומה" ירושלים משיק את "להיות שם" תערוכת צילומי הטבע של הצלם דויד מונסונגו אוצר: ערן ליטוין, התערוכה מוצגת במסדרון אוסישקין מערב בבנייני האומה ירושלים והיא פתוחה לקהל הרחב עד למרץ 2023במסגרת התערוכה בבנייני האומה ירושלים מוצגים 21 צילומי טבע מרהיבים של הצלם דויד מונסונגו בהדפסות גדולות ואיכותיות המעניקים לצופה בצילומים תחושה חזקה של הימצאות בסמוך לצלם ברגע הצילום, שותף לדרמה המתחוללת ברגע לחיצת הכפתור.


בנייני האומה ירושלים משיק את להיות שם תערוכת צילומי טבע של הצלם דויד מוסונגו

מונסונגו רכש את ניסיונו בטיולים רבים בשמורות טבע באפריקה, מזרח אסיה, בקרחונים של אנטארקטיקה וביערות הגשם של מרכז אמריקה כשהצילום מהווה חלק מרכזי בחייו, והוא משקיע את כל כולו בחיפוש מתמיד אחר אתגרים צילומיים, שחשפו אותו לא פעם למפגשים מפתיעים ומרתקים

אחד המפגשים הללו התקיים בשנת 2018 במסגרת מסע צילום בדרום אפריקה, הצילום שפותח את התערוכה. במסתור מיוחד שנבנה בסמוך למקור מים, המתין מונסונגו מספר לילות לחיות הבר שיבואו לשתות. רק אחרי המתנה מורטת עצבים של לילות ושעות רבות, התגלה בשיא תפארתו מלך החיות בכבודו ובעצמו כשמונסונגו צילם אותו ממרחק של שני מטרים בלבד

גודלו הפיסי של האובייקט הצילומי אינו משפיע על בחירותיו של מונסונגו ובתערוכה מוצגים לצד צילומי הטורפים הגדולים, הפילים והג'ירפות, צילומים של הציפורים הזעירות, חיות מים קטנות והחרקים שמבט מחודש בהם מקרוב מגלה עולמות חדשים וצבעוניות מרהיבה

תערוכת צילומי טבע של הצלם דויד מוסונגו

התערוכה מוצגת במסדרון אוסישקין מערב בבנייני האומה ירושלים והיא פתוחה לקהל הרחב עד למרץ 2023 בתיאום טלפוני מראש


במסגרת התערוכה בבנייני האומה ירושלים מוצגים 21 צילומי טבע מרהיבים של הצלם דויד מונסונגו בהדפסות גדולות ואיכותיות המעניקים לצופה בצילומים תחושה חזקה של הימצאות בסמוך לצלם ברגע הצילום, שותף לדרמה המתחוללת ברגע לחיצת הכפתור.

צילום טבע מיסודו, מצריך יכולת לתפוס רגע אחד דינמי שלא ישוב.

צילום טבע מיסודו, מצריך יכולת לתפוס רגע אחד דינמי שלא ישוב. החיות, מטבען, לא ניתנות לבימוי ולכן על הצלם מוטלת משימה של דריכות תמידית. העקרון המנחה של מונסונגו בעבודת הצילום שלו בנופי בראשית היא הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר לכדי יצירת התצלום המושלם.

מוצגים 21 צילומי טבע מרהיבים

מונסונגו מספר: "המצלמה משמשת לי תמריץ להיות במקום בו הדברים מתרחשים ופועלים על כל החושים. השאיפה המרכזית שלי היא להשתלב בטבע, להתבונן בבעל החיים, בין אם הוא חיית טרף או נמלה, ולצלמו ב'גובה העיניים' ובכך לנסות וליצור סוג של תקשורת, להרגיש כשווה בין שווים ולנצור את הרגע האינטימי".

מונסונגו רכש את ניסיונו בטיולים רבים בשמורות טבע באפריקה, מזרח אסיה, בקרחונים של אנטארקטיקה וביערות הגשם של מרכז אמריקה כשהצילום מהווה חלק מרכזי בחייו, והוא משקיע את כל כולו בחיפוש מתמיד אחר אתגרים צילומיים, שחשפו אותו לא פעם למפגשים מפתיעים ומרתקים.

הצילום שפותח את התערוכה

אחד המפגשים הללו התקיים בשנת 2018 במסגרת מסע צילום בדרום אפריקה, הצילום שפותח את התערוכה. במסתור מיוחד שנבנה בסמוך למקור מים, המתין מונסונגו מספר לילות לחיות הבר שיבואו לשתות. רק אחרי המתנה מורטת עצבים של לילות ושעות רבות, התגלה בשיא תפארתו מלך החיות בכבודו ובעצמו כשמונסונגו צילם אותו ממרחק של שני מטרים בלבד.

מונסונגו מתאר את התחושה לאחר המפגש עם מלך האריות: "לפתע מגיח מהחושך בצעדים בטוחים של מלך אריה בעל רעמת שיער מפוארת, מגיע לקו המים ומתחיל לשתות. הכול עובד באופן אוטומטי אתה פועל על פי אינסטינקטים שנטמעו בך. אני מרגיש במחזה בו אני והאריה משתפים פעולה. מדי פעם כשאני מסיר אם עיניי מעינית המצלמה ומתבונן באריה שהביט בי, העיניים נפגשות בגובה שווה, אני במרחק של שני מטר ממנו בערך, עוצמתו עולה עשרות מונים מהמבט דרך העדשה, הוא גדול פי כמה והוא כל כך מרשים. אני מתרגש מהסצנה, רוצה להכיל אותה, ושב לעיניים שמרחיקה אותי ממנו... לא, אני רוצה בקרבתו, הלוואי שיכולתי לחוש את חום גופו, זה עצום, כמו אותו ילד שמתגנב לפארק היורה ופוגש ממותה."

גודלו הפיסי של האובייקט הצילומי אינו משפיע על בחירותיו של מונסונגו ובתערוכה מוצגים לצד צילומי הטורפים הגדולים, הפילים והג'ירפות, צילומים של הציפורים הזעירות, חיות מים קטנות והחרקים שמבט מחודש בהם מקרוב מגלה עולמות חדשים וצבעוניות מרהיבה.

מגלה עולמות חדשים וצבעוניות מרהיבה

התערוכה "להיות שם" של הצלם דויד מונסונגו מוצגת במסדרון אוסישקין מערב בבנייני האומה ירושלים והיא פתוחה לקהל הרחב עד לינואר 2023, בתיאום טלפוני מראש במספר: 02-6558558. הכניסה חופשית וחינם.

הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר לכדי יצירת התצלום המושלם.

בנוסף, במרכז בנייני האומה מוצבות יצירות אמנות של אמנים ישראלים בולטים כגון: עבודות בד של מנשה קדישמן, פסל עצום של האמן יעקב אגם נפרש לאורך תקרת 'טרקלין אגם' הגבוהה.Comments


bottom of page