top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

לראות את האור

אור לוי, מאמנת הורים לילדים מיוחדים בשיטת אימון רגשי קוגניטיבי (E.C.C), מסבירה כיצד השיטה מאפשרת להורה לשנות את הדרך בה הוא תופס את המציאות ובכך לשפר את התקשורת שלו עם ילדו ועם הסביבה.

מה היא שיטת E.C.C?

"שיטת Emotional Cognitive Coaching - E.C.C (אימון רגשי קוגניטיבי) אשר פותחה על ידי ד"ר מלי דנינו, מנכ"לית אגודת ניצן, מאפשרת לנו לעצור, לבחון את הדברים, להבין מה מניע אותנו, במה אנו מאמינים ומה אנחנו רוצים שישתנה. כאשר חלק אחד בחיינו משתנה הוא משפיע על כל מעגל החיים ועל מערכות היחסים שלנו עם בן/בת הזוג, המשפחה המורחבת, החברים והעמיתים לעבודה.

השיטה מתמקדת בהורה כגורם המוביל לשינוי חיובי בחייו ובחיי הילד, באמצעות שינוי דפוסים, שיפור יכולות, זיהוי חולשות ויתרונות. התבוננות פנימית זו מאפשרת להורה לשנות את התנהלותו, להתגבר על מכשולים, להתמודד טוב יותר עם אתגרים ולהוביל לשינוי במערכת היחסים שלו עם הילד ועם הסביבה."


מה הוביל אותך להיות מאמנת בשיטת E.C.C?

"בני הבכור אריאל בן ה-6 נולד עם שיתוק מוחין בשבוע ה-32 להריון. המצב החדש הוביל אותי לתקופה לא פשוטה, במהלכה התאבלתי על החלום שנגוז - של משפחה כפי שדמיינתי אותה.

מבחינה מקצועית, לקח לי כמה שנים לשנות כיוון ולמצוא לעצמי מסלול שונה, שיתאים למציאות החדשה.

הצטרפתי לארגון "הנני", המספק מענה ותמיכה לאימהות לילדים עם צרכים מיוחדים. למדתי אימון בשיטת E.C.C, במסגרת תכנית מיוחדת, פרי שיתוף פעולה של ארגון "הנני" עם אגודת ניצן."

העבודה הזו זכתה בפרס שטרוק

אילו בעיות מרכזיות עולות באימון?

"הגיע אלי אישה שלא ראתה עצמה נשארת בנישואין אפילו לא לרגע נוסף. בזכות תהליך השינוי שעברה במהלך האימון, חל שינוי גם אצל בן זוגה. התקשורת ביניהם השתפרה באופן דרסטי ובסוף האימון היא כבר לא ראתה שום סיבה לפרק את נישואיה.

במקרה אחר, הגיע אלי אישה במטרה להוריד את רמת הלחץ בבית, שהשפיעה על יחסיה עם בעלה ועם הילד. האישה הייתה סקפטית לגבי התהליך אך עם סיומו, המצב בבית השתנה לחלוטין. היום בני המשפחה מטיילים ביחד בארץ ובחו"ל בהווי משפחתי בריא ונעים.

עוד דוגמה היא של בעיה מוכרת של השהייה עם הילד המיוחד, במסגרת המשפחה המורחבת. הגיע אלי אישה שהייתה לחוצה מכל מפגש משפחתי כזה. היא לא ידעה איך הילד יתנהג בארוחת שישי, משום שהגירויים הרבים מסביב הכניסו אותו ללחץ. במהלך האימון היא למדה כיצד להרפות ואף אפשרה לבן זוגה לטפל בילד.

כאם לילד מיוחד, אני חוסכת להורים שמגיעים אלי את הצורך להסביר את המצב אותו אני מכירה היטב. היכולת שלי להבין את ההורים ואת קשייהם, מאפשרת לי לתת להם מענה מדויק, באווירה נינוחה ותומכת."מה היא השראה עבורך ומה מעורר בך השראה?

"השראה היא היכולת לשלב בצורה נעימה את החיים המקצועיים והבית. המסלול בו בחרתי מאפשר לי לעשות זאת בצורה מספקת ביותר.

השראה טמונה גם ביכולת הפוך לימון ללימונדה. אני יכולה להעיד על עצמי שהמציאות גרמה לי לוותר על המסלול המקצועי שתכננתי לעצמי ולקח לי זמן להתגבר על כך. היום אני שלמה עם הדרך שבחרתי, נהנית ממה שאני עושה ומכך שאני עוזרת להורים להתמודד ולשנות כיוון.

אני שואבת השראה מנשים חזקות אשר משתמשות בכוחן למען מטרות חיוביות ומשמעותיות."מה הן התכניות שלך לעתיד?

"בנוסף לאימון, אני לומדת במסגרת הכשרה כמנחת הורים בכירה על פי מודל ההתנהגות של פרופ' עמוס רולידר. מדובר על הכשרה פרקטית, המבוססת על התפיסה כי המקור לשינוי ההרגלים הוא ההורה ולא הילד.

אני מתכוונת להמשיך במסע האישי והמקצועי שלי, להמשיך לעזור לאחרים ולאפשר להם לראות את האור בחיים."

 054-7129971 | orlevi6788@gmail.com

Comentarios


bottom of page