top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

מהי מהות ומה משמעותה? // ד״ר שולמית רונן

מהי מהות ומה משמעותה? איזון במצב של אי וודאות בשבילי ודרכי להביאו לחיי היומיום

איזון

איזון בעיניי מתייחס למצב של יציבות, קביעות, או שוויון במצב הפיזי, הרגשי והנפשי שלנו.

אי וודאות בשבילי הייה דבר קבוע בילדותי המוקדמת, ולמדתי במשך השנים להתבונן בו כדבר נפלא הטומן בחובו הפתעות מבורכות ומלאות הזדמנויות.

לעתים שואלת עצמי, מהיכן למדתי לקבל כוחות שכאלה ללא יד מכוונת ותומכת. התשובה לא מאחרת לבוא, מאמינה באמונה שלמה בטוב מתוך אופטימיות ונדיבות ובאהבה השוכנת בלבי, מתוך ערכים שמאמינה בהם ובהם מתמקדת באהבה גדולה לעצם היותי כפי שאני.כיצד תקופה זו מאפשרת להכניס התבוננות של שינוי? מתבוננת בעץ החיים והספירות בו – ספירות חוכמה ובינה נמצאות באותו הגובה.

החוכמה - ממוקמת בקו ימין, והבינה - בקו שמאל, לכן הן יכולות להיות חברים.

בינה - קו שמאל בנפש, מונע מתחושה בסיסית של חוסר ומרצון לשינוי והתקדמות. זה המקום שממנו מגיע האדם אשר רוצה לעבור תהליך של שינוי. הוא רוצה לפתור מצב, לעבור תהליך, להתקדם ולהשתנות. החבר הבא לסייע, שבמפגש הזה מתאפיין בחיבור לקו ימין (חוכמה), נמצא במקום של הקשבה וביטחון בהצלחת התהליך המשותף.

החוכמה בנפש מקבילה לבינה, למקום של חבר הבא לסייע ולעזור. החוכמה נמצאת בקו ימין בנפש ומונע מתחושה בסיסית של שלמות ומנוחה. המקום החסר של האחד מתחבר עם המקום השלם של זולתו הבא לסייע לו.


הרצון לשינוי לעתים מגיע בליווי של אי וודאות ותחושת פחד, בחשש מפני כישלון/טעות במימוש הרצון. לכן, על האדם, החבר, החונך להעניק את המקום המרגיע והמאמין בכוחותיו ויכולותיו של הבא לשתף ולקבל עזרה מתוך פעילות גומלים ועבודה משותפת.

לתחושותיי ניסיון חיי, המקום העיקרי שממנו האדם יונק את הכוח לחולל שינוי, הוא החברות ותחושת היחד.

עצם ההימצאות של שניים יחד, תורמת לשינוי הפנימי ולהצלחה בתהליך ההתקדמות. ההקשבה והנוכחות הן הבסיס. מתוך כך, כאשר אדם עושה תהליך בכוח עצמו – התהליך יקר ערך ואיכותי, כי זו עבודה פנימית שלו. בעיניי המטרה האמיתית של האדם במסע החיים, היא להתחבר לעומק נפשו – "לך לך" - לעצמך, ובכך לממש את השליחות שניתנה לו.


בשבילי זו מהות עומקה של המושג "חברות" – ליווי וסיוע לחבר/ה לעשות את העבודה בכוחות עצמו, ולא במקומו. כך נעשה תהליך השינוי בפנימיותו ומביא שפע תועלות והתבוננויות המאפשרים לו להיות באיזון במעמקי לבו.


עכשיו כשאנו הופכים להיות רב ממדיים יותר והמודעות שלנו מתרחבת מעבר לרובד הפיזי של המציאות, אנו לומדים למצוא איזון בתוך תערובת מורכבת יותר ויותר של חוויות פנימיות וחיצוניות. תחושת הזמן שלנו עוברת במהירות ממודעות מבוססת עבר, הווה ועתיד, לזרם מתמשך של לחוות את הרגע הנוכחי.

העולם החיצוני סביבנו נמצא בשטף קיצוני, מכיוון שרבים מהמוסדות המבוססים מתפרקים או זקוקים מאוד לשינוי ולהתעוררות, ותחושת הזמן שלנו עוברת במהירות ממודעות מבוססת עבר-הווה-עתיד למודעות המבוססת לזרם מתמשך של חווית הרגע הנוכחי.

איזון מחייב אותנו לדעת מי אנחנו ומה באנו לעשות כאן על פלנטת ארץ. תחושת המטרה שלנו מעניקה לנו כיוון ומשמעות, ועוזרת לנו לחזור למצב פנימי הרמוני של הוויה, גם אם לעתים, עולמנו החיצוני אינו משקף איזון.

רק כשאנו חווים ומבינים את מערכת היחסים שלנו עם השלם, נוכל להירגע בזרמי החיים האינסופיים ובידיהם של הזרמים הקוסמיים.

תדר האיזון, תומך ביכולתנו למצוא הרמוניה עם כל ההיבטים של שכבות המציאות התלת ממדיות והרב ממדיות שלנו.


כיצד איזון בא לידי ביטוי במערכות יחסים?

שינוי הוא דבר קבוע במערכות יחסים. זמנים טובים ואחריהם תקופות מאתגרות, ואחריהן זמנים מוזרים, ואחריהן זמנים משולהבים, שום דבר לא נשאר אותו הדבר לאורך זמן. זמן של אינטימיות וקרבה עמוקה, עשוי להיווצר אחריו עם הרצון הטבעי לסגת ולהתנתק לזמן מה.

רק איזון פנימי מעוגן ועמוק, יספק את היכולת לסמוך, לבטוח, להרגיש ולהבין את המחזורים הטבעיים הללו.

אחת האמיתות המגדירות ביותר שיש, שלימדו אותנו שמערכת יחסים הרמונית היא איחוד של "להיות מאושר ולהרגיש אושר" - שפירושה - שמיים כחולים אינסופיים ומים רגועים נצחים.


אולם ההפך הוא הנכון: מערכת יחסים משמעותית היא זו שמעבירה את הסערה ומוצאת איזון בכל מצבי הגלים השונים, כולל התקופות החלקות והנועם שבהם והקלות.


נקודות וחומר למחשבה

• האם את/ה מרגישה שיש איזון במערכת יחסים משמעותית שיש לך?

• האם את/ה יכול/ה להתבונן ולחוות את התרומה שלך במערכות היחסים?

• איך ביכולתך להביא יותר איזון למערכת היחסים?

• יתכן ובתחושתך שברצונך ליותר לזמן לעצמך, כדי שתוכל/י להתמקד באיזון הפנימי שלך? או אולי את/ה זקוק/ה להפך - לבלות יותר זמן ביחד - כדי שתא ביכולתך לחזק את הקשר שלך ואת תחושת הקרבה?


 


ד"ר שולמית רונן

מחברת א.נשים לתשוקת לבם בשפת האור והצבע


コメント


bottom of page