• אייל הראל

מורים חושבים השראה - השראה והיותה המפתח לסט הערכים הנדרש בעידן החדש

עודכן ב: 21 נוב 2019


רגע לפני תחילת שנת הלימודים בחרו בחטיבת הביניים של גני תקווה לפנות זמן להשראה וחשיבה פתוחה. 

טלי דביר לבנת, מייסדת יום ההשראה הבינלאומי הגיעה להרצות לצוות המורים במסגרת יום ההיערכות. 

חדר מורים בעידן החדש- הצצה מבפנים להרצאה שפותחת שנת השראה בפתח ההרצאה הודתה טלי דביר לבנת למנהלת ״תודה לעינת לביא שהזמינה אותי לדבר איתכם על השראה ויצירה רגע לפני תחילת השנה, ראוי להערכה שבוחרים להתמקד ביצירה והשראה שמבחינתי מתחברים לאי סדר ובלאגן והרבה פחות למסגרת.״

מרחב פתוח


כבר בכניסה לחטיבת הביניים ניכר שהגענו למקום פתוח, שונה ומאפשר.

המבנה מעוצב כחלל השראה מעניין ופחות מזכיר את המראה שהיינו מצפים לראות בבית ספר.


מתחם ההרצאות בוא אנו נפגשים מאופיין בקירות ממותגים המזכירים חברת הייטק תלאביבית עם סלוגנים המעודדים חשיבה ״מה הרעיון שלך?״

״מה מלהיב אותך היום?״ הכסאות שעליהם אנו יושבים הם על גלגלים מה שמאפשר תנועה חופשית במרחב.


החלונות הגבוהים מכניסים אור טבעי ומשקיפים אל מגרש חדיש. כל קומה במבנה הוקדשה לערך אחר וניכר שהושקעה חשיבה רבה בעיצוב מתחם מותאם לעידן החדש.


ומה בנוגע ללוח וגיר? אז זהו שהכיתות מאופינות בלוחות דו צדדים, כן גם בחלק הקדמי של הכיתה מוצב לוח מחיק וגם בחלק האחורי של הכתה מה שמאפשר תנועה של המורה והסבר תוכן בגמישות מיירבית.


טלי דביר לבנת הבעלים של משרד פרסום one משרד תל אביב מוביל, הקימה את One בגיל 23 בהרצאה שיתפה ״ הקמתי את החברה עם חזון וחלום והיום אני גאה שהוא הפך להיות ישות מקורית ומשגשגת בענף הפרסום בישראל.״ 


ההתמחות שלי והסקרנות הבלתי נלאת היא להשראה ופיתוח תהליכי יצירה ויזמתי אירוע גלובלי שנקרא ״יום ההשראה הבינלאומי״ שהתקיים לראשונה שנה שעברה ובמסגרתו היו מעל 90 אירועים, מיזמים פורצי דרך ומעוררי השראה בקרב מגוון קהילות. היום אספר לכם על חלק מהיוזמות שנולדו בשם ההשראה 

המגה פרוייקט שלנו בקהילת ההשראה הוא - מוזיאון, כן להקים מוזיאון השראה עליו אנחנו עמלים בימים,

כמה ציטוטים מההרצאה:


רק בחושך אפשר לראות כוכבים. 

אני אחזור על זה שוב כי זה משפט מהחזקים 

רק בחושך אפשר לראות כוכבים. 

ילדה בחושך עם כנפיים, זו השראה בשבילי כנפיים.

אני בת שש מתחת לשולחן בסלון משחקת עם דמויות וחולמת. ילדה שעדיף שלא תחלום, כי הסיכויים כל-כך נמוכים והסכנות כל-כך גבוהות. 

שעדיף שתיהיה ריאלית ותלך להיות פקידה או קופאית.  

אז זה לא קרה, עם הרבה השראה וחריצות הקמתי חברה מצליחה, את one
והבנתי שהשראה צריכה בית, לרגע הזה בו הנפש עפה גבוה וחוצה את כל הגבולות, לכוח הזה, להשראה צריך מקום, בית לביטוי. הריקוד עם השראה ומוזה התפתח לחיבור עמוק לאומנות, וחיפשתי השראה, את התחושה הזו, את המעוף והאנרגיה 

במוזאון. 


טלי דביר לבנת יוזמת יום ההשראה הבינלאומי בהרצאה בחטיבת הראשונים, יום היערכות

הקירות הלבנים, הסביבה המתלחששת, ריח אין לגעת אסור. כמה שונה המוזאון הלבן מסטודיו האמן הצבעוני. הסתכלתי סביבי וראיתי את אותם מבטים חסרי השראה בעיני המבקרים האחרים, מותשים עוברים יצירה אחרי יצירה אחרי יצירה.

ושאלתי: למה ? למה אנחנו מתפשרים? 

הצורך, הרצון לשינוי גרמו לי ללמוד, 

לחקור ולפתח פלטפורמת מוזאונים חדשה: רשת מזאוני השראה. מוזאונים שהם מאגר של חוויות, חמש זירות שונות שכל זירה לוקחת למסע חוויתי מעורר.

כשאני עוצמת את העיניים, אני בתוך החוויה. 

פקחתי אותן והתחלתי לתכנן אדריכלית, אומנותית ותקציבית. 

בדרך למוזיאון נולד יום ההשראה הבינלאומי, כן, יום אחד בשנה לעצור ( פאוזה ) ולהתחבר למקורות השראה. 

לעצור במירוץ המטורף שאנו קוראים לו ״חיים״ ולעודד פעילות שוברת שגרה. 

יום ההשראה זוכה להיענות רבה, עיריות, מוסדות לימוד וגופים מסחריים רבים כבר נעצו את 5.5 ביומן והבינו שיום ההשראה, הוא יום חג לאזרחי העולם החדש.

בחטיבת הראשונים נעצו את ה-5.5 ביומן וביום ההשראה הבינלאומי יתקיימו מגוון פעילויות לתלמידים, בנוסף במהלך השנה יתקיים פרוייקט ״איים של השראה״ במסגרתו יהיו פעילויות מוגדות בתחומי השראה וחשיבה יצירתית לתלמידים
 "זה לא המין הכי חזק ששורד, וגם לא הכי חכם, אלא זה שמגיב הכי מהר לשינוי".

צ'רלס דארוויןבעידן החדש שינוי הוא נתון. 


אם להורים שלנו, לדור הקודם הייתה עבודה אחת יציבה לכל החיים, לרובנו יהיו כמה קריירות 

המהפכה כבר כאן היא מתחוללת בימים אלו. העולם נמצא בדרכו לעתיד שאינו מבוסס על עבודה. בעידן החדש גמישות היא צו השעה. לראות את השינוי סביבנו לייב, ולהגיב אליו בזמן אמת. 

זכינו לחיות בעידן של תמורות, חדשנות וקידמה. 

בתכלס, זה מחייב את כולנו להתעדכן, להחתים דרכון לעידן המשתנה.

בכדי לקבל את השינוי, להיערך אליו אנחנו צריכים ליצור ארגז כלים משודרג של אנשי העידן החדש ואחד הכלים המרכזיים בו- השראה. 

השראה נמצאת סביבנו, רק צריך להקשיב ללחישות שלה,  להיות פתוחים ולתת לה לסחוף אותנו למחוזות חדשים.

השראה איתנו בשמות וכובעים שונים משחר ההיסטוריה, היא תנאי ויסוד לכל יצירה.

לפעמים כילד פנימי, השראה צריכה שיעירו אותה, זה התפקיד של יום ההשראה - 
לעורר

לפני שנה נולד יום ההשראה הבינלאומי, מיזם שונה, אחר שנותן במה לאומנות ויצירה, יצאתי עם הקריאה ברשת, אל תוך היער האורבני של הדיגיטל - 

לקריאה הזו נענו שונים, חדי קרן, יוצרים - חבורה מוכשרת שמעה את הקריאה ויחד יצרנו כמה וכמה מיזמים מעוררים. 


קהילה מוכוונת עשייה

זה המוטו שלנו, לזוז, ליצור לבטא. דווקא בדיגיטל בו אדם מגיב לפוסט או עושה לייק ומרגיש שהוא ששינה את העולם. דווקא עכשיו חשובה קהילה מוכוונת עשייה. 


אומנות היא לא מה שאתה רואה היא מה שאתה גורם לאחרים לראות, בציטוט הזה בחרה המאיירת המוכשרת יעל הרצוג לפתוח את תערוכת הכרזות בסימן השראהזרקור

מהמילה קור, ליבה,  להאיר את העיקר, תערוכת פיוז’ן שמובילה האוצרת הנדירה, האמנית מירי רחימי 

קישור לתערוכה


הקפסולה שמובילה ציפי סופרת ומשוררת מוערכת שיצאה למשימה מורכבת - 100 משוררים כותבים השראה, שישבתי עם ציפי ותכננו את המיזם "משוררים כותבים השראה", אחד מערכי היסוד היה ליצר תמהיל של משוררים ויוצרים ותיקים לצד צעירים, מוכרים לצד פרחי שירה, הרוח היזמית והיוצרת הובילה לשיתוף פעולה נפלא עם איגוד כללי של סופרים וד״ר חיים נגיד שבזכות החיבור היה אירוע נפלא בנמל תל אביב עם אקום בו לקחו חלק כל המשוררים באסופה. 


רוני סומק 

איזה ספר את שואלת תיקח לאי בודד

לְאִי הַשֵּׁדִים אֶקַּח אֶת "הַחֵטְא וְעָנְשׁוֹ",

לְאִי הַמַּטְמוֹן אֶת "עַלִּיסָה",

לָאִי שֶׁל רוֹבִּינְזוֹן קְרוּזוֹ אֶת "מוֹבִּי דִּיק",

לְאִיֵּי הַבְּתוּלָה אֶת "לוֹלִיטָה",

לָאִיִּים בַּזֶּרֶם אֶת "שִׁלְגֵי הַקִּילִימַנְגָ'רוֹ",

וְלָאִי שֶׁטֶּרֶם הִתְגַּלָּה, אֶקַּח אוֹתָךְ

וַאֲדַפְדֵּף


קישור לאסופת השירים - הקפסולה

קהילת ההשראה מתרחבת ומגבשת מיום ליום, זו השנה הראשונה, כולנו פה חלוצים ואני בטוחה שנמשיך לעשות, ליצור וליזום בשנים שיבואו. 


זו תחילתה של ידידות נפלאה חברות וחברי השראה שלי כי יש דברים שצריך לעשות יחד לא לבד, לחגוג השראה לתת לה את הביטוי לו היא ראויה, לדעת שיש שם בחוץ עוד משוגעים כמוני.


באחד האירועים שלנו דיברה, יוצר מוכשר, פרופסור אלכס פדואה, הוא סיפר על העשייה המעוררת שלו, מבראשית, כן פרופ׳ פדואה עיצב את החללית בראשית. זכות גדולה שפרופסור פדואה התחבר ליום ההשראה, ראיון איתו ניתן לקרוא בהרחבה במגזין ההשראה 


השינוי מתחיל היום. בזרעים קטנים, מנורות קטנות בקהילות שונות  מתוך רצון וחזון שכל הנורות יתאחדו לאור גדול 

נתחיל קצת יסודות לפני שנבנה לגובה. השראה כאן משחר ההיסטוריה - תנאי ויסוד לכל יצירה. אריסטו, אפלטון סוקרטסט רקדו את ריקוד ההשראה. קוראים לה בשמות רבים. מתנת האלוהים, מוזה. על המוזות אנחנו למדים מהמיתולגיה היוונית, תשע המוזות אלות היצירה היו בנותיהם של זאוס, ראש האלים, ומנמוסינה, אלת הזיכרון. 

המיתוס מספר שזאוס ביקר את אלת הזיכרון במשך תשעה לילות רצופים. אלת הזיכרון התעברה מביקורים ליליים אלו וכעבור כשנה ילדה לזאוס תשע בנות, הן תשע המוזות. החיבור החמקמק והמתעתע של ההשראה מתקיים גם כאן זיכרון אל מול זאוס ראש כל האלים. לצד הסיפור הזה, ניתן לקרוא מסורות קדומות עוד יותר שגורסות שהמוזות היו כאן כבר קודם 

כיוון שהן למעשה הילדות של גאיה, אלת האדמה ואורנוס, אל השמים. ושוב אנחנו מזהים את הדפוס החמקמק של השראה שנעה בין לבין.


מספרן של המוזות לא היה קבוע, אבל שנוברים בסיפורי המיתולוגיה ניתן למצוא עדויות לשלוש מוזות, במבט מהיר אנחנו רואים את הדפוס: 

אאוידה (Aoide; "שיר", "קול")
מלטה (Melete; "אימון", "תרגול")
מנמה (Mneme; "זיכרון")
שמשיכות את דפוס השראה חמקמקה, קיימת לרגע ומיד כבר לא. הרגעים האלה שיש לנו רעיון אדיר, אפילו שיחקנו אותה לא יצאנו פריירים וזכרנו לכתוב אותו למחרת בקריאה חוזרת לא הבנו מה הלהיב בו כ״כ. החמקמקות. 

פולחנן של המוזות היה בכל יוון העתיקה ושם המקדש היה - 

המוזיאון, שבו מרוכזים כיום יצירות אמנות ושכיות חמדה, היה בראשיתו, כפי ששמו מרמז, מקדש למוזות. אחד ממקדשי המוזות המפורסמים ביותר היה המוזאיון שהוקם לכבודן באלכסנדריה, שבו שכנה 

בימי קדם, לפני שהאמן - בין אם הוא מלחין, משורר או פילוסוף - היה מתחיל לחבר יצירה חדשה, הוא היה פונה אל המוזות ומבקש מהן שתנחה אותו בעבודתו, ותסייענה לו. יצירות קלאסיות רבות, דוגמת "האודיסיאה" של הומרוסו"תיאוגוניה" של הסיודוס ואף יצירות מודרניות יותר, כגון "התופת" של דנטה, פותחות בבקשת עזרה מהמוזות ובמילות שבח והודיה להן. עד היום המילה "מוזה" משמשת כמילה כמעט נרדפת למילה "השראה", במיוחד בחיבור יצירות.

השראה הגישה הפסיבית אל מול הגישה האקטיבית. 
הגישה הפסיבית גורסת שאנחנו מחכים למוזה, להשראה.

והגישה האקטיבית, שצריך לעבוד וההשראה תגיע. יש מגוון מתודולוגיות שמדברות על איך מפצחים את גאנום ההשראה, איך מזמנים אותה. אני פיתחתי את מתודלוגיית מעגל ההשראה שעיקרה - היוצר ניצב במרכז ומסביבו מעוררים. המעוררים הם דרכים לעורר השראה. את מודל מעגלי ההשראה פיתחתי על מנת לעורר חשיבה ברמה יומיומית. המודל מסייע לצוות שלי לברוא רעיונות מתוך רעיונות, למפות אותם ולנווט את שטף היצירה, בעזרת מעגלים.

בתרגיל באתר אפשר להשתמש במודל כדי לבנות אסטרטגיה פרסומית של חברה, אולם אפשר להשתמש לכל מטרה או לכל תהליך אומנותי, מקצועי, לימודי או אישי.


למה, שואלים אותי למה מעגלים?

ההשראה יוצאת מגבולות האמת המוחלטת. היא מכלול של רגשות, מחשבות ואפשרויות שמתכתבים זה עם זה, מזינים זה את זה ומשפיעות זה על זה. לכן, במקום לתחום את ההשראות בתבניות ריבועיות קשיחות או בפירמידות של העולם הישן, נמחיש אותן במעגלים.

דוגמא למעוררים: מוסיקה, תקדימים, 


היופי במודל מעגלי ההשראה הוא שגם כשאנחנו מסתעפים בחצים וברעיונות, כולם נמצאים בתוך סדר מופתי של קטגוריות נוחות לעבודה. הוא מאפשר לנו ליצור סט כלים הוליסטי שיוצא מתוכנו, מקיף אותנו, חוזר אלינו למרכז ומטעין אותנו ואת הסביבה בהשראה מתמשכת.

אנחנו חוזרים לבסיס: סדר, אימון ואי סדר. ֿ

מה ? בדיוק. בואו נדבר על בלאגן. 


עידן בהפרעה, חברה בהפרעה

ֿהאם יש מישהו מאיתנו השואף לאי-סדר?

לא.

סדר מעניק לנו כללים, מאפשר לנו להסתמך עליהם ולדעת בפני מה אנחנו עומדים. סדר הוא שליטה. אבל בסדר מוחלט לא קורה שום דבר. אי-הסדר הוא אנרגיה, הוא חקירה של הלא-נודע, הוא אתגר והזדמנות, כך ביקום, כך גם אצלנו: סימביוזה העמוקה בין סדר לאי סדר אשר בלב עולמנו.


בזמן הנותר היה qa - שאלות ותשובות: 

איך את מתארת את החוויה במוזיאון ההשראה?

זהו מוזיאון אקטיבי בו המבקר מהווה חלק מהיצירה ומתהליך ההשראה בכך שהוא מעביר אותך חוויה, המוזיאון  לוקח אותך למסע במציאות אחרת דרך זירות שמעוצבות במיוחד במטרה לעורר במבקר השראה בדרכים לא שגרתיות בהם שימוש במציאות רבודה בלוקיישנים נטולי בטון.

החלוץ מבין רשת המוזיאונים יקום בישראל, בתל אביב ולאחר מכן יפרוש כנפיים מעבר לים ויזכה להדביק בהשראה גם את ברצלונה, סינגפור סיטי וסן פרנסיסקו כמותג מוזאונים חדשני ומהפכני.


מי הם שגרירי ההשראה ומה הם עושים?


בימים אלה מתגבשת קהילת השראה בה יוצרים, אמנים, אנשי אקדמיה, הוגי דעות, קהילה עסקית וכולם נותנים לקסם לקרות עוד היום. כבר היום ניתן לראות את התפתחות הקהילה דרך השגרירים שלנו שמקימים צוותי הגיוי במוסדות לימוד, ערב הקראת שירים ועוד. מנהלת אירגון? סמנכ"ל? היכנסו לאתר יום ההשראה ותובילו אירוע שובר שגרה בארגון שלכם. 

המטרה המרכזית של צוות יום ההשראה השנה היא לחולל כמה שיותר אירועים בכדי ששנה הבאה לא תהיה אף חברה או ארגון שמכבד את עצמו שלא ינעץ את התאריך ביומן.אנחנו מחפשים חדי קרן, פיונירים שיודעים לזהות תשוקה נדירה שזורה ברעיון חדשני ולפעול.  
אם מעניין אתכם לשמוע פרטים, להצטרף לקהילת ההשראה, לסייע או לקחת חלק ביוזמה מרתקת זו תגידו: אני, מלאו פרטים ונחזור אליכם 

© 2018 by one adv.    tel: 03-5613336  

  • Facebook - יום ההשראה הבינלאומי
  • Instagram -יום ההשראה הבינלאומי 7.5