top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

ספר ההשראה של ישראל: מבכירי המנהלים בישראל - יוסי מימון

יוסי בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאונ׳ בן גוריון ותואר שני M.B.A, תואר שני מאונ׳ חיפה והמכללה לביטחון לאומי בצה״ל ביחסים בינלאומיים


תחילת הדרך | ניצוצות של השראה

רוב חיי הבוגרים שירתתי בצה״ל ולאחר כעשרים וחמש שנות שירות פרשתי לגמלאות בדרגת אלוף משנה.

האקדמיה קרובה לליבי, אני בוגר 3 תארים - תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאונ׳ בן גוריון ותואר שני M.B.A וכן תואר שני מאונ׳ חיפה והמכללה לביטחון לאומי בצה״ל ביחסים בינלאומיים ובוגר קורס דירקטורים. עם פרישתי מצה״ל הקמתי בשנת 2004 את רשת הסופרמרקטים ׳סופר מחיר׳ עם ישראל איינהורן ותוך כשנתיים צמחנו לחמישה סניפים ברחבי הארץ, תהליך ההקמה היה מרתק ומאתגר מאוד. בשנת 2006 מכרנו את הרשת ל׳מחסני כמעט חינם׳, לאחים עדי ורני צים והצטרפנו להנהלה המצומצמת של רשת כמעט חינם. בתחילת הדרך הרשת ניהלה עשרה סניפים, הצמיחה של הרשת הייתה מרשימה ולאחר שלוש שנים בלבד הרשת הונפקה בבורסה שבבעלותה שלושים ושישה סניפים.

בשנת 2011 מכרנו את ״מחסני כמעט חינם״ ל״יינות ביתן״ ב-350 מיליון ש״ח. לאורך כל התקופה מאז הצטרפותי לרשת ועד היום אני מכהן כסמנכ״ל שיווק בקבוצת עדי צים. תחום זה מרתק היות והוא משפיע באופן ישיר ומיידי על המכירות, כל המחזורים, על בניית מועדון לקוחות של כ-200 אלף איש ורוב ההצלחה נגזרת מאופן הניהול הנכון, בבחירת אנשים מתאימים, ובהנעת הגלגל כל הזמן ומהר.

מהי השראה עבורך?

השראה בעיני היא הניצוץ שגורם לך כל הזמן לחפש את האתגרים והמטרות שאליהן תרצה לסחוף את הארגון שלך ביחד איתך. מרתק לראות קבוצה של 40-50 מנהלים ברשת שמקבלים השראה מהמדיניות שלך, מהתווית מטרות מאתגרות, משאיפה למצויינות ולהישגיות.הדרך שאותה אתה כמנהל בכיר מתווה מובילה כל הזמן לקידום העסק, לשיפורו, לגידולו ולהצלחתו נובע מן ההשראה ששאבת מקריאת ספרים כדוגמת ״מי הזיז את הגבינה שלי״ או ״הנזיר שמכר את הפרארי שלו״.

כשכל פעילותך ביודעין או שלא נובעת לרוב מהשראה שקיבלת. לתת השראה לסובבים אותך זה ערך משמעותי עבורי והזכרון הארגוני החזק ביותר שלי היה כשפיקדתי על עשרות קצינים ומאות חיילים. בשאלון הסוציומטרי דורגתי במקום ראשון כמקצועי ביותר וכמי שהוביל דרך שרבים הלכו בה.


מה מוציא אותך מהמיטה בבוקר?

על תשוקה ומוטיבציה

לקום מוקדם בבוקר בהתלהבות שהיום אתה מייעד לבצע מספר פעולות מתוכננות שחיכית לעשות. בתפיסת עולמי יש חלוקה של 70/30. מה זה? הכי קל להישאב לשוטף (70%) ולביצוע המיידי ואין ספק שכל היום תעבוד קשה וכנראה ותספיק לעמוד במטלות השוטפות, אבל החוכמה היא תמיד להשאיר 30% זמן פנוי לתכנון קדימה! תמיד אני מתכנן את העתיד כנאמר ׳צופן פני עתיד׳. מה יהיה? מה צפוי לקרות? כיצד להיערך לאתגרי המחר וזו החוכמה- לא להישאב רק להיום אלא תמיד לתכנן את המחר, ואז אתה פחות מופתע והכפיפים שלך יידעו כיצד לנהוג. המוטיבציה עבורי הינה כלי שבעצם לפיו אתה פועל, אדם ששוחה עם הזרם הוא דג מת, צריך כל הזמן להלהיב את סביבתך, לקדם, לעמוד ביעדים ולקבוע יעדים חדשים ואתגרים נוספים. מי שנשאר במקום למעשה נשאר מאחור כל הסביבה נעה ואתה חייב לנוע ויותר מהר!

שינוי | הרגע הזה בו יש פוקוס, חידדת מטרות והבנת מה חשוב.

הרבה פעמים אתה שוקע בקיים ולפעמים ההווה מוצלח ואתה רגוע. לא! תמיד תחשוב על אפשרות שינוי. במידה ופעלת לפי דרך א׳ תמיד תבחן עוד דרך או שתיים. אולי טובות יותר אולי יעילות יותר, ואולי פחות טובות אז אל תעשה שינוי.

רוב האנשים לא אוהבים שינוי, רוצים להישאר באזור הנוחות, אבל מנהיג ראוי תמיד יבחן עוד דרכים, בדיוק כפי שהוויז מתאימה עצמה לשינויי דרך. שינוי הוא שנוא על ארגון ולכן קשה לבצע שינויים. אנשים אוהבים את אזור הנוחות ולכן מנהיג שמבצע שינוי חייב להכין תוכנית מסודרת כולל פיצוי על קשיים.

יש לנתח את המצב הקיים ואת הפערים בו.

יש לתכנן שינוי על כל אפשרויותיו. יש לתכנן את תוכנית השינוי ואת מהלך ההסברה הרחב.

חשוב מאוד לשתף את העובדים בתהליך השינוי - הרי הם המחוללים שלו. חשוב לבקר את כל התהליך. בסיום השינוי יש להכין ניתוח ברור כיצד השינוי תרם לארגון.


על פחד ואי עשייה - או איך מתמודדים כשמלאים חששות?

אנשים לא אוהבים שלא להצליח. אז איך מתמודדים? ראשית תמיד תכוון את חמשת אצבעות של היד אליך ותחשוב שלפחות אתה אשם בשלוש אצבעות, כי לא הבינו אותך, כי לא הסברת טוב או מכל סיבה אחרת. אח״כ תעבור לשאול מה עושים עם חוסר ההצלחה. בד״כ כדאי להפוך כישלון להזדמנות חדשה! גם אם נכשלנו בואו ננתח למה ונפיק מזה מה לעשות טוב יותר בפעם הבאה, אבל אחריות היא סוגיה חשובה מאוד ומקרינה על כל הארגון.

אתה חייב להעלות את המוטיבציה בארגון גם אם יש כשלון. לא נורא, לא קרה כלום, נתקן בפעם הבאה… לא לצלול לדיכאון.

גם אם המשימה מפחידה תחדד את הדברים החיוביים, תיתן גיבוי תעלה את הביטחון העצמי בדוגמאות שהצליחו.


צידה לדרך | עצה למי שבתחילת הדרך

צבר עצות שהולכות איתי דרך:

-תמיד תתכנן קדימה בחיים אל תצא לדרכך עם המשפט יהיה טוב! לא יהיה טוב אם לא תכין הכל.

- אני מכיר עשרות בעלי עסקים שפתחו חברה כי היתה להם תחושה טובה. עסק אינו הימור- תכין תוכנית עסקית מלאה עם שלוש אופציות: הפסימית, הריאלית והאופטימית. דע בפני מה אתה עומד.

- תחקור את המתחרים, בדוק את הענף, את הביקוש ובעיקר לוקשיין שהכי חשוב לעסק עם לקוחות.

- תרתום איתך שותפי דרך. קל יותר בתחילת הדרך להיעזר באחרים.

- אל תכביד על עצמך עם תוכנית כספית הרפתקנית- תמיד לחשוב ולנתח.
Comments


bottom of page