top of page
  • תמונת הסופר/תאייל הראל

תכנון אדריכלי בדגש על חוויה | אדריכל שאול קנר

האדריכל שאול קנר אשר נולד בארגנטינה, גדל בבאר שבע, למד בניו יורק ומתגורר בהרצליה, מבטא בכל פרויקט את החוויות, ההשראות ו"אוצר המילים" התכנוני שלו.

מאת: איריס אלביק.מתי הבנת שאתה רוצה להיות אדריכל?

"גדלתי בבאר שבע שהייתה בזמנו עיר בהתהוות ותחת תנופת בנייה. כילד אני זוכר את עצמי מסתכל כל הזמן על הבנייה סביבי ומסתקרן. משהו תמיד משך אותי לאומנות ובמיוחד לפיסול, בנייה, הנדסת המרחב. ידעתי שאעסוק במשהו שקשור ליצירה ומאוחר יותר הבנתי שתחום זה הוא אדריכלות".


כיצד השפיעה עליך החוויה של הלימודים בניו יורק?

"התגוררתי בניו יורק במשך עשר שנים, במהלכן השלמתי תואר שני בהצטיינות בפקולטה לאדריכלות ועיצוב אורבני, באוניברסיטת קולומביה. בהמשך עבדתי בשני משרדי אדריכלות מובילים בניו-יורק וצברתי ניסיון רב בתחום.

בהתחלה, כשרק הגעתי לעיר, חטפתי שוק והלם תרבות מעצם ההתבוננות בגורדי השחקים סביבי. לא אשכח את הענווה הפנימית שחשתי למול הנוף האורבני שהקיף אותי.

קשה לתאר במילים את חווית הלמידה והעבודה בניו יורק. הייתי במרכז העשייה העולמית והרגשתי זאת מדי יום. ראיתי את ניו יורק כ"אוצר מילים" של התכנון שלי - הבניינים העוצמתיים, השונות האדריכלית, ההתאמה של הבנייה עם הסביבה, כל אלו היוו עבורי קרקע ללמידה, הערכה ובחלק מהמקרים גם השראה."
מה מלהיב אותך בעבודתך?

"היכולת שלי להמציא את עצמי בכל פעם מחדש, מאתגרת ומלהיבה אותי בעבודתי האדריכלית. אני עובד באופן אינטואיטיבי ושואף לבטא כמה שיותר את היצירתיות הנובעת מבפנים. כמובן שקיימים התכתיבים של הפרויקט - הרצונות של היזם והלקוח. החוכמה היא למצוא את הקו המשותף ולאזן בין הצדדים."

פרויקט שאהבת במיוחד?

"כשחזרתי לארץ עבדתי על פרויקטים גדולים במשרדי אדריכלות שונים. כעבור כמה שנים המשכתי כאדריכל עצמאי ובין היתר, זכיתי לעבוד כאדריכל הבית של ה"סינמה סיטי". תכנון מתחם קולנוע מהווה כשלעצמו אתגר מקצועי ואתגר זה התעצם לנוכח החזון של בעלי ה"סינמה סיטי": "להקנות חוויה של כל החושים לאנשים הבאים למתחם". הרעיון הוא שהצבעים, הצורות, החללים השונים, כולם מהווים חלק מה"סרט" ולכל בית קולנוע יש את הייחודיות והסיפור האישי שלו."


אם לא היית אדריכל, במה היית עוסק?

"אם לא הייתי אדריכל, כנראה שהייתי שף או מוזיקאי.

אחד הדברים שאני הכי אוהב בעבודתי האדריכלית הוא היכולת שלי לקחת את החזון התכנוני הראשוני, המאוד אינטואיטיבי, להשתחרר מכל המגבלות הטכניות והתקציביות ולאחר מכן, להוריד את התכנון לקרקע, תוך שילובו לתוך הפרוגרמה. בסופו של דבר, הפרויקט משמר את הרוח והנשמה של התכנון האינטואיטיבי הראשוני.

במוזיקה התהליך דומה - אני מוצא את עצמי לוקח גיטרה ופשוט מנגן. תוך כדי נגינה אני משפר ומשנה את הלחן והמילים לכדי שיר מושלם, המשמר את הרוח והנשמה של הנגינה האינטואיטיבית הראשונית".

ולסיום, יש לך טיפ מנצח לאדריכל המתחיל?

"סקרנות ואהבת למידה! ובעיקר סבלנות - אדריכלות היא מקצוע שבו הבגרות המקצועית מגיעה בשלב מאוחר יחסית.

להיות אדריכל פירושו לצאת מאזור הנוחות, להעז, לחקור ולספוג כמה שיותר. אני משתמש באוצר המילים הסביבתי כמקור השראה מדי יום. אני מאוד אמוציונלי וכל מה שאני שומע, רואה ומרגיש, יכול להוות טריגר לרעיון יצירתי".


------------------------------


משרד "שאול קנר אדריכלים" אשר הוקם בשנת 2004, עוסק בתכנון מרכזי בידור וקולנוע, מבני מגורים, תמ"א 38, מרכזים מסחריים, עיצוב פנים ובעיקר – חוויה!


שאול קנר אדריכלים

050-5450502

Комментарии


bottom of page