top of page
  • תמונת הסופר/תטלי דביר לבנת

על כישוף, מאגיה ואמנות - רקמה מעוררת במוז״א

בלב התערוכה מוצג מיצב הענק "פאשפה - יש יער קסום בתוכנו", עבודת ענק עכשווית הנטועה במסורת אותנטית מהאמזונס. חניכת המתחם והמיצב ייערכו בפתיחת התערוכה ביום שישי 22.7, בטקס ייחודי של האמן הברזילאי הבינלאומי ארנסטו נטו Ernesto Neto, שזהו לו הביקור הראשון בישראל, ובהשתתפות השמאן דקסנה באנה Txana Bane, נציג בני שבט הוני קון מהאמזונס בברזיל.


Advance 進 Tomoko Kawao מתוך התערוכה פאשפה יש יער קסום בתוכנו

מוז"א - מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

חשף היום את תערוכת הקיץ החדשה של המוזיאון:

אמנות מכשפת

Art of Enchantment

בתערוכה נדירה שלא נראתה בישראל, אמנים בינלאומיים מרחבי העולם

יוצרים בהשראת פולחנים ומסורות טקסיות עתיקות, לצד יצירות נדירות של אמנות אתנוגרפית וחפצי פולחן ארכאולוגיים בני 3,000 שנה.

מקסיקו, יפן, מלזיה, אפריקה, גאנה, אוסטרליה, קנדה, קובה, גואטמלה, ברזיל, ארה"ב, קנדה


Ernesto Neto photo Mick Vincenz

"אמנות מכשפת" היא תערוכה רב תחומית המציגה מיצבים, מיצגים ו"חפצי עוצמה" שנעשו במדיה עכשווית על ידי אמנים בינלאומיים בני זמננו, היוצרים בהשראת פולחנים ומסורות טקסיות עתיקות ממגוון תרבויות. לצד המיצגים, המוצגים לראשונה בישראל, מוצגות יצירות אמנות אתנוגרפית נדירות וחפצי פולחן ארכאולוגיים בני 3,000 שנה. אלה ואלה שואבים את השראתם מהימים בהם האמנות היתה סוג של קסם, חלק בלתי נפרד מהפולחן, ושימשה כאמצעי לחולל שינוי בעולם נטול טכנולוגיה. האמנים העכשוויים הולכים בעקבות אבותיהם הקדומים, וגם הם יוצרים מעין מרחב מקודש כדי ליצור שינוי של מודעות, יצירת הבנה, ביטוי של מחאה. השילוב בין העתיק והמסורתי לבין העכשווי, מחזיר את הקסם לאמנות, בכך שהוא יוצר חוויה, חלל שמעביר את הצופה דרך זמנים ותרבויות. באמצעות היצירות חוזרים היוצרים והצופים אל שורשי הפעולה האמנותית: טרנספורמציה, ריפוי, שינוי בתודעה ובמציאות האנושית.

Martine Gutierrez photo Martine Gutierrez

ארנסטו נטו Ernesto Neto, מהאמנים החזותיים הבולטים בעולם כיום, ידוע ביצירת מיצבים ופסלים מחומר דמוי רשת שהוא ממלא בחפצים שונים כמו תבלינים, חול וקונכיות. ארנסטו משלב צורות וחומרים אורגניים המערבים את כל חמשת החושים, ומייצר תפיסה חדשה של הגבולות בין יצירת אמנות ובין הצופה.

נטו שואב מעושר הטבע, ומאמין כי מיקרוקוסמוס עוצר נשימה טבוע בכולנו. בהשראת בית הגידול של בני ההוני קון, היער והידע המסורתי, הם יוצרים יחד מכלול ומחיים אותו.

במהלך התערוכה יתקיימו במיצב פעילויות מיוחדות בהתאם לחזונם של השניים, נטו ובאנה.

פאשפה, בשפתם, היא צפרדע צבעונית זעירה שגופה מכוסה בהפרשה רעילה המשמשת גם לריפוי. הרשת זוהרת בצבעי גופה, ובתוכה מרחפים אלמנטים פיסוליים, מלאים בגבישי אמזונייט ובגבישי הרים, שנראים כמו כיפת עצים, צומחים מתוך רשת נוירונים. חלל פיסולי החובק את הגוף והרוח ויוצר, לפי אמונתם, אחדות בלתי ניתנת לחלוקה.


Batsabee Romero photo Batsabee Romero

האמנים המציגים בתערוכה:

אל אנאצוי | קאמי אנרו | מרטין גוטיירס | ג'פרי גיבסון | ג'ימי דורהאם | גוטינג'ררה יונופינג'ו | ויקטוריה חנה | אנה מנדייטה | ארנסטו נטו | טומוקו קוואו | דנה קלקסטון | בטסבי רומרו.

אמאדי פאמורי קאמרה, אל הדג'ה מאניק באנגורה, ברבאדי פוטה קאמרה.

אמן אנונימי מבני הבאסה, אמן אנונימי מבני המנדה - מאוסף דינה ומיכאל וייס לאמנות אפריקאית.

כוהנים אמנים אנונימיים ממקדשים פלישתים.

מתוך העבודות המוצגות בתערוכה:

מעגלי חיים ומוות

מיצבי הענק של בטסבי רומרו המקסיקנית, המושפעת ממיתוסים ומפולחנים של מעגלי חיים ומוות של תרבותה, מזמינים את הצופים לחוות את יצירותיה המשמשות לטרנספורמציה אישית ולביקורת על עוולות חברתיות. עבודותיה, שהוצגו ב־100 תערוכות בחמש יבשות, כולל במוזיאון הבריטי, בגראנד פאלה, במוזיאון MARCO ועוד, מוצגות לראשונה בישראל.

אמנים בעקבות מורשתם

מורשתם הטקסית של האמנים ניכרת גם בריקודי המכחול והדיו של טומוקו קוואו המשתמשת בקנג'י, סימני הכתב היפני, ובגופה, להעצמת נשים.

אל אנאצוי, שנולד בגאנה, יוצר אריג "קנטה" אפריקאי קסום אך מתעתע, והופך אותו לקינה על תרבות וסביבה.

האמן האבורג'יני (שבט ילידים אוסטרלים) גוטינג'ררה יונופינג'ו מצטבע בצבע אדמה מקודש, בפעולה שקושרת אותו לעולם הרוחות, המסורת והמיתוסים של בני הקבוצה שלו, ומאחדת אותם יחדיו.

דנה קלקסטון הקנדית, בת הלקוטה (שבט ילידים אמריקאי), יוצרת רעשן פולחני בטקס טרנס היפנוטי, שצליליו משמשים כפסקול התערוכה כולה.

האמן האמריקאי הנודע ג'ימי דורהאם, שעסק בדו־קיום וביחס של חברות ותרבויות אל הטבע, יצר את "חיות העוצמה".

ג'פרי גיבסון, גם הוא יליד אמריקאי, יוצר קסדות טקסיות מעוטרות, בהשראת טקסים חברתיים-דתיים של לבוש וקישוט, ומשלב את המורשת שלו בנושאים מהתרבות הפופולרית והקווירית העכשווית.

נשים ופולחנים

מרטין גוטיירס, אמנית טרנסית, המושפעת ממורשתה הגואטמלית, מגלמת שדות ואלות אצטקיות, שמייצגות מודלים פולחניים של נזילות מגדרית.

אנה מנדייטה, ילידת קובה, מקריבה קורבנות בהשראת פולחני סנטריה (גרסה מרכז אמריקאית של וודו).

ויקטוריה חנה הישראלית (האמנית המוזיקאית, החרדית לשעבר), יוצרת קמע חי, סשן קולי של מאגיה המתממשת בגופנו.

קאמי אנרו מציגה גרסה פוסט-קולוניאלית לטוטם ממלזיה, מגולף בסמלי האבות המסורתיים על כנף מטוס ספורט צרפתי.

השורשים המקוריים

לצד כל אלה מוצגים בתערוכה פסלים אתנוגרפיים נדירים המפגישים אותנו עם השורשים המקוריים או סוג של אבות רוחניים, שנתנו השראה לאמנים מודרניים, ומציבים מראה מול כפיליהם העכשוויים. פסלים אלה, שחלקם נשמרו בגניזה ביער קדוש, נוצרו בידי גדולי האמנים המסורתיים שפעלו במאה ה־20 במערב אפריקה. רבי האמנים, שהיו בקיאים ברזי הפולחן ופעלו על פי כללי המסורת, הוסיפו להם לעיתים חומרים שהעניקו להם כוחות על־טבעיים. עם מסירת היצירה לקהילה, היא עברה תהליך של הקדשה: הפסל, שצורתו אנושית, הפך לכלי קיבול לאל או לרוח. היצירות מנכיחות לצופים את הרוחות המגינות של האחווה הסודית של הנשים.

עתיקים ונדירים

משלימים את "אמנות מכשפת" כלי פולחן עתיקים מאוספי המוזיאון, שהתגלו במקדש הפלישתי בתל קסילה שבגן המוזיאון, ועוצבו לפני אלפי שנים על ידי אמנים כוהנים מקומיים, ו"מקדשי מעט" שנחשפו בגניזה באתר פלשתי יבנה ים. על חלק מהכלים נמצאו לאחרונה שרידים של סם משנה תודעה ושל חומרים מעוררי הזיות, שהגבירו את הנופך המיסטי של הטקסים שבהם שימשו, והעניקו למשתתפים חוויה אקסטטית.

מסע רב­־תחומי

"היצירות כולן, מהעבר ומההווה, מהדהדות שאלות שהעלו ארכאולוגים ואנתרופולוגים כמו גם אמנים מודרניים, שראו באדם-האמן הקדום, ובאמנות הפולחנית שנוצרה בכוחו המאגי, את ראשית המעשה האנושי והאמנותי", אומרת אוצרת התערוכה, ד"ר דבי הרשמן, האוצרת הראשית של מוז"א. הרשמן, ארכאולוגית ואנתרופולוגית, המתמחה באמנות פולחנית, מתבוננת ביצירות מנקודת מבטה: "בעבודות שנבחרו לתערוכה טמונים אוצרות רוח מאגיים פולחניים, והיא מובילה אותנו למעין מסע עלייה לרגל, בחיפוש המשלב תנועה, טקס, קולות ומראות, וצורה-יצירה חזותית".

התערוכה "אמנות מכשפת" מוצגת במסגרת העונה הבינלאומית של מוז"א, כמחווה לתל אביב כעיר עולם. השנה חוגג המוזיאון בתוכנית, תערוכות עם יצירות ויוצרים מרחבי תבל, ממדינות ומתרבויות מגוונות. תערוכות העונה מקיימות דיאלוג בין הלוקלי לגלובלי, ומציבות את המוזיאון על המפה העולמית.

התערוכה מלווה בטקסים, במפגשים, במיצגים ובהופעות מוזיקליות רב־תרבותיות ברוח אמנות מכשפת.

תערוכת "אמנות מכשפת"

פתיחה: 22.7.2022 // נעילה: 15.11.22

כתובת: מוז"א, מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב: רח' חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב

מחיר כרטיס: 52 ש"ח

ילדים עד גיל 18: ללא תשלום

חיילים: 26 ₪ | סטודנטים: 35 ₪ | אזרחים ותיקים: 26 ₪.

שעות פעילות:

שני, רביעי 10:00–16:00

שלישי, חמישי 10:00–20:00

שישי 10:00–14:00

שבת 10:00–18:00

ראשון 10:00- 16:00

טלפון: 03-6415244

אתר אינטרנט: https://www.eretzmuseum.org.il/

עמוד פייסבוק: https://www.facebook.com/eretzmuseum/

Comments


bottom of page