top of page

אוצרת: מירי רחימי 

יוזמת התערוכה: טלי דביר לבנת

דבר האוצרת

השראה הינה כאור נר- יש לה את היכולת להעניק מעצמה למישהו אחר מבלי לגרוע מעצמה ומכוחה, ויותר מכך ככול שתעניק יותר כך גדל האור שסביבה.

אותו אור קטן וייחודי. אותה העוצמה של האור, הפיכת משהו קטן לגדול וסוחף. זוהי מטרתה של תערוכת- זרקור.

"CORE" - ליבה, יסוד, חוזק, דברים כי חזקים בהשראה - באומנות.

כמו נר המדליק מעצמו נרות נוספים, כך גם ההשראה המגיעה מאומנות, מרחיבה ומגדילה את כל המעורבים בתהליך- היוצרים והצופים כאחד.

יום ההשראה הבינלאומי חל במדויק ביום ההולדת שלי, 7.5 ללא ספק "אח תאום" נפלא לחגוג איתו, ועוד יותר נפלא לחגוג אותו אתכם.

כמי שכל יום שלה סובב סביב קידום ושילוב יוצרים ויוצרות אל תוך עולם היצירה והאמנות בישראל וכל לילה מסתיים בברכה והודיה על הזכות להעניק ולקבל השראה מכל הסובב אותה - בשבילי אין מתנה מדויקת ומשמחת מזה בעולם.

אני מזמינה אתכם להתרשם מהיצירות הנפלאות שאוגדו כאן ולהבעיר את האומנות שדולקת בתוככם.

 

זר קור תערוכת השראה.png

שי גבריאלי

צילום

שי גבריאלי הינו צלם בולט של אמנות קונספטואלית וצילום מסחרי, עם מעל 16 שנות ניסיון בהפקות פרסום, אופנה ואדריכלות.

״אל הרחם״ הוא מסע הנשים, מבפנים, הגוף והנפש, חושף סיפור מרתק של חיפוש אחר נשיות והיחס המורכב בין נשים עם נשיותן.

האידיאל של היופי הנשי משתנה ומשתנה על ידי הרחבת גבולות הייצוג שלו, והמרחב שבו ניתן לראות נשים באופן לא מתנשא ובתנאים שלהן מראה סימנים של התרחבות לעולם האמנות.

הגוף הנשי מתבצע במרכז, עם מראה עירום ליברלי אך מטושטש, דרך מרקם הדומה לרחם, חושף את צורת הייצוג הנשי כמקור חיים וכסמל לכוח, לתשוקה, לרכות ולניצחון.

לפרטים נוספים

אילנה סלזנב 

עיצוב גרפי

אילנה סלזנב היא מעצבת תעשייתית ובעלת סטודיו RDD, ראשי תיבות של Research Development Design.

היא יוצרת מתוך מחקר וחוקרת יצירה ואף עוסקת בפיתוח של מתודולוגיה ושיטה שנקראת "המתמטיקה של העיצוב בדגש על חשיבה בתוך הקופסא" שמאפשרת לה, ובשאיפה גם למעצבים אחרים שיבחרו להשתמש בה, להישען על סט כלים ברור כדי לפתור בעיות עיצוביות באופן הכי חדשני ויצירתי שאפשר.

טכניקה: עיצוב גרפי

לפרטים נוספים

רות גרוסמן 

רישום

רות גרוסמן  חברה בארגון אומנים מקצועיים בישראל.

מציירת ורושמת במגוון חומרים, יוצרת עבודות פסיפס.

לפרטים נוספים

דבורה אדר 

התבוננות בנפש דרך צילום פעיל

 

דבורה אדר עוסקת בפוטותרפיה התבוננות בנפש דרך תמונות וצילום פעיל.

יזמית הפרויקט "תעביר את זה הלאה" - ומעבירה אותו הלאה בקהילות וארגונים.

 

 התמונה של השיער מול השמש  החופש והשחרור

התמונה של התותים  צולם בסדנת זכרונות ילדות  בשוק הכרמל  יש בה הרבה שפע ושקט 

התמונה שנקראת אומץ  צולם בסדנת חמשת החושים 

של נתלי תמיר נתבקשתי לצלם ,בעזרת הגולה  את החוש השישי שלי מיד בחרתי בחוש האומץ והנחתי את הגולה על הקצה, ללא תזוזה  וללא נפילה באופן סימבולי ועל בר מעץ יצאה לי התמונה הזו  שמהווה השראה יום יום..

לפרטים נוספים

חן שובל

מציג את המסע הכאוב של ההתמודדות עם מחלת האיידס בתקופתה הראשונה בסדרה של דיוקנאות של שורדים ושורדות. הגיבורים והגיבורות שלו עברו תקופה ארוכה של פחדים, שנאת חינם והדחה חברתית קשה, החושפת את הבורות של חברה חסרת סובלנות עם דעות קדומות וללא חמלה, כבוד לזולת, לשונה ולאחר.הדינוזאורים שלו, אלה שנדבקו בנגיף ה HIV בשנות ה 80 וה 90, הצליחו לבנות מחדש את חייהם. כיום, עם התקדמות הרפואה וטיפול נכון, המחלה כבר אינה סופנית וקטלנית כפי שהיתה, אולם הסטיגמות, הדעות הקדומות ושנאת החינם עדיין קיימים ככח משחית בחברה שלנו בכל רובד של הקיום שלנו כאן ועכשיו. התערוכה היא הפגנת כוח של השורדים ותזכורת שהשנאה כלפי השונה, האחר, דעות קדומות וגזענות הן עדיין בבחינת מחלה חברתית הזקוקה לטיפול.

לפרטים נוספים

איתי דרוקמן

עיבוד דיגיטלי של טקסט על צילום

איתי דרוקמן, צלם, משורר ומנטור לתהליכי שינוי. ספרו הראשון "אולי הפוך" יצא ב-2017 והושק בתערוכה אישית הנושאת את אותו שם. עבודותיו הוצגו במספר תערוכות אישיות וקבוצתיות ושיריו התפרסמו במגוון כתבי עת. בימים אלה עובד על ספרו השני "לבן גדול".

אודות היצירה: היצירות הן חלק מגוף עבודה הנקרא באנגלית Poetography והן משלבות צילום סטילס ושירים. הצילומים והשירים נוצרו בנפרד והחיבור נותן להם מימד שיחה נוסף.

לפרטים נוספים

Ronny's Doodles 

הארה דרך האומנות

 

קולקציית הדפסים ביצירה מקורית ובמהדורה מוגבלת של המורה הרוחנית "רוני התשואל" , אומנות מבורכת זו הגיעה תוך כדי תקשור ונותנת הזדמנות לצופה לקבל מסר בהשראת אותו זמן שבו נולד ונוצרה היצירה.

Ronny's Doodles נותנת לכם בחסד מסרים דרך האומנות שמדברים ישר ללב ולרגש.

לפרטים נוספים

עידית גרינבוים

 

עידית גרינבוים אומנית צילום.

מספרת סיפורים של מקומות ואנשים דרך צילום אמנותי ובעלת המותג "כהרף עין-חוויות שרוצים לזכור". כל העבודות מצולמת בטלפון הנייד

בעקבות טיפולי הפוריות שעברה בטוב בחרה לצאת לפרויקט מרגש בו היא מלווה נשים בתהליך האישי שלהן דרך צילום אמנותי. המטרה לחזק אותן ולהיות עבורן בדרך עד שיגיעו הביתה בידיים מלאות.

הפרויקט הוא מסע הסברה במטרה להעלות את הנושא החשוב הזה לסדר היום החברתי "ולהוציא את טיפולי הפוריות מהארון".

טיפולי פוריות נמצאים בהרבה מאד בתים, חוצים מגזרים, גילאים וסוגי משפחות, בעזרת הפרויקט, אני מבקשת גם לפוגג את הערפל שעוטף את התהליך ודרך זה גם לעזור לסביבה הקרובה והרחוקה להבין ולהרגיש קצת יותר את מה שעובר על הנשים בדרך כדי שיוכלו להיות שם עבורן יותר מקרוב.

לפרטים נוספים

גלי לשם

מציירת ציור אינטואיטיבי שמגיע מתוך עולם רגשי פנימי שלה. לאחר סיום מלאכת הציור, מחפשת מתחברת לתחושות שעולות בה ומחפשת פסוקים בתנ"ך בהשראת הציור שיצרתה.

 

1. "מים רבים-  ""מַיִם רַבִּים, לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת-הָאַהֲבָה, וּנְהָרוֹת, לֹא יִשְׁטְפוּהָ"
שיר השירים, פרק ח', פסוק ז' 

היצירה עוסקת במפגש בין אש ומים, בין קיום וחידלון, בין אהבה ופחד.
חיבור הצבעים החמים והקרים , תנועות המכחול הרחבות והדרמטיות, מבטאות את נחישות האהבה לנצח כל מכשול, לעמוד איתנה בפני כל איום.
ההשראה לפסוק היא ביטוי לאמונה שאהבה היא הכוח החזק ביקום, חזקה אפילו מהטבע עצמו.

2. "בלכתם ובעומדם- "בְּלֶכְתָּם יֵלֵכוּ, וּבְעָמְדָם יַעֲמֹדוּ; וּבְהִנָּשְׂאָם מֵעַל הָאָרֶץ, יִנָּשְׂאוּ הָאוֹפַנִּים לְעֻמָּתָם כִּי רוּחַ הַחַיָּה, בָּאוֹפַנִּים".

יחזקאל פרק א', פסוק כ"א 

היצירה עוסקת בתנועת החיים המשתנה, המושפעת רבות ממציאות חיצונית המפגישה אותנו עם חלקים מורכבים, מאיימים, שלעיתים גורמים לנו לעצור. 
ההשראה לפסוק היא ביטוי להבנה העמוקה שבסופו של דבר, הרוח החיה שבנו, מובילה אותנו תמיד קדימה.

 

3. "וירא אלוהים"-  "והָאָרֶץ, הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ, עַל-פְּנֵי תְהוֹם; וְרוּחַ אֱלֹהִים, מְרַחֶפֶת עַל-פְּנֵי הַמָּיִם. 
וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי אוֹר; וַיְהִי-אוֹר. וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאוֹר, כִּי-טוֹב; וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ."
בראשית, פרק א', פסוק ב'-ג'

היצירה מייצגת עבורי את רגעי בריאת עולמי האישי. גם בתוך כאוס מוחלט, חושך וחוסר וודאות אצליח מתוך אמונה וחיבור לכוח הבריאה האלוהי, להפריד בין אור לחושך, בין פחד לאהבה.

ההשראה לפסוק, הנוגע בבריאת העולם, מתחברת להשגחה העליונה שדרך מבט, בראיית האור, משכינה בי טוב.

לפרטים נוספים

מורן אסרף

 

מורן אסרף ילידת דימונה  1981 . חיה ויוצרת ברמת גן ישראל .בוגרת בהצטיינות תואר ראשון בלימודי תרבות חברה ואומנות במכללת ספיר (2013-2017 ). בעבודות צילום, וידאו  פרפורמנס ופיסול היא  משתמשת בגופה . הגוף הוא הכלי שבאמצעותו היא עוסקת בחיפוש הזהות שלה כאישה מהפריפריה,ממוצא מזרחי,

זו שהוגדרה לאורך השנים על ידי מבטם של גברים. הגוף הנוכח כיום במרכז היצירה שלה אינו גוף פגוע וקרבני, אלא נוכח, חווה, המישיר מבט נשי, פמיניסטי, ביקורתי והומוריסטי מול הצופה. על-ידי הצבתו במרכז היצירה, היא מבקשת להפוך את הביוגרפיה האישית והאינטימית , לטענה עקרונית. טענה נשית, מזרחית, מעמדית ופוליטית-תרבותית. חומרי העבודה שלה והדימויים לקוחים מתוך זיכרונות ילדות בבית בו גדלה ומהתרבות המזרחית ממנה היא  מגיעה. סממנים של ניקיון, אוכל, ריחות, מוזיקה ודמותה של אמה 

"עכבות" צולמה בעיר הולדתה בדימונה

 

קרדיט לצלמת - אורן הלפרין 

לפרטים נוספים

עדי הדר


חוקרת חומרים ומשנה את צורתם במרחב. מציירת בעיקר באקריליק על עץ ממוחזר ובצבעי מים. - הזלפה בעזרת צנטרים של עוגה אשר נוצרה מזכרונות ילדות במרפסת עם סבתא שלה , אז זה היה קרם של עוגות טורט והיום זה אקריליק - כל הציורים הם באקריליק הם על עץ ממוחזר.

 

 

לפרטים נוספים

נעמי גורדון-חן

 

אמנית יוצרת, מנחת סדנאות יומני מסע יצירתיים 

בעלת "שבילי אופיר- חוויה והתחדשות דרך אמנות".

עבודותיה מבטאות את הכאב והגעגועים לביתה אופיר שנהרגה בטיול של אחרי צבא

במדבריות המלח בבוליביה ואת המסע שלא נגמר להתמודדות עם האובדן והשכול.

 


1.  "מתחת לכאב"- את ההשראה קיבלה נעמי מעלי שלכת שנשרו, החורף שהגיע לאחר הסתיו ושמש אביב שהעירה שוב את פרחי הגן, אך הכאב איננו נושר, הוא מתמלא בחסר ובאור שנשאר מאחור. טכניקה: עלי שלכת ומיקס מדיה (טכניקה מעורבת).

 

2.  "מיגון לניגון - שיר, תנועה ומנגינה" -ההשראה ליצירה באה מהמפגש העוצמתי שבין חושך לאור בסיפור הפרטי שלי. הפכתי את הכאב הפרטי והחשוך שלי לאור מאיר לזולת. הפכתי את היגון שלי לניגון בהשראתה של אופירי שכל חייה רקדה ובלכתה השאירה לי מתנה - את היצירה. 

טכניקה: ארט ג'ורנלינג ומיקס מדיה (טכניקה מעורבת)

 

3.  "אחרי הכל את שיר" - ההשראה מהשיר "אחרי הכל את שיר" מילים ולחן: שלמה ארצי. היצירה עוסקת במפגש שבין הכאב לשיר שעטוף מילים ומנגינה. טכניקה - ארט ג'ורנלינג במיקס מדיה (טכניקה מעורבת).

לפרטים נוספים

בנימין שאשא

צילום סטילס ווידאו.

בינימין מצלם מגוון רחב של פרוייקטים, סרטים קצרים, ווידאו ארט, סרטי תדמית ולאחרונה מצלם פורטרטים - מעין השתקפות הדדית של תחושות ורגשות, בנימין משתף : ״במהלך התהליך של צילום הפורטרט יש התקלפות של הדמות עד שנוצר רגע אותנטי, כל טיול כזה משאיר אחריו חותם של הרגע ואני כל כך אוהב את זה״ 

וידאו ארט

לפרטים נוספים

רחימי מירי הינה ציירת ישראלית ויזמית תרבות, אומנות ואופנה.

לעדכונים על התערוכה הפיזית ניתן להתעדכן בלינק זה 

לחץ לפרטים נוספים

bottom of page