top of page
Wine Corks

מבעירים את הניצוץ

אנשי השראה

אשת ההשראה //
שרונה פז-בלוגולובסקי 

שרונה.png

אשת ההשראה שרונה פז-בלוגולובסגקי // מנכ״לית יקב ויתקין

11_VITKIN_DSC6351.jpg
2b1d6c_affa4b10fd72444d819ad656498b94fa_mv2.webp
2b1d6c_fef1508af9ab4e439d4199a936401806_mv2.webp

מסע ישראלי חלוצי

הם הלכו עם החזון והתעוזה, כולם חשבו שהם מהמרים כשהחליטו לייצר יינות מזנים לא שגרתיים אך אהבתם ליין והדבקות בדרך למטרה הביאה אותם להיות ייחודיים בתחומם. אנשי יקב ויתקין הפכו לחלוצי היין מזנים ים תיכוניים שלא היו מוכרים עדיין כזני איכות בארץ. "אנחנו מאמינים כי יין צריך להתאים לסביבה ממנו הוא מגיע:  לאקלים, למזג האויר, לאוכל המקומי ולאנשים.
הלקוח הישראלי אוהב חידושים, מעריך איכות ומחפש את ההנאות הקטנות כאלו שיעשו לו טוב על הנשמה כמו ישיבה בחיק הטבע עם יין טוב, אוכל וחברים.

סיפור אהבה

ה DNA של יקב ויתקין

המוטו שהוביל אותנו היה כי יין חייב להיות מקומי, להתאים לאקלים, לאופי של האוכל, הקהל ומזג האוויר. את מעמדנו כחלוצי היין הים תיכוני ביססנו בעזרת שימוש בזנים מקומיים מכרמים בוגרים שהצלנו מעקירה  - כרמים ששימשו בעבר ליינות זולים, ולא איכותיים כי ככרמים צעירים נתנו הרבה יבול לא איכותי. כאשר הכרמים התבגרו- הכורמים היו עוקרים אותם כי לא תוגמלו מספיק על היבול הדל והאיכותי.

אנחנו שיקמנו את הכרמים הוותיקים  ותגמלנו את הכורמים בהתאם לאיכות.
בשנים האחרונות- משנת 2016-  אנו שותפים למחקר ופיתוח של גילוי הזנים העתיקים שגדלו פה בארץ לפני מאות ואלפי שנים. בחלקת המו"פ שלנו לצד היקב אנו בודקים כ- 40 זנים עתיקים כאלה.

יקב הבוטיק המשפחתי הוקם על שטח הנחלה המשפחתית של הסבא והסבתא של דורון ממייסדי כפר ויתקין. האהבה ליין התפתחה אצל דורון כאשר עבד בענף השיש באיטליה ונחשף למגוון סוגי יין משובחים. אסף, אחיה הצעיר של שרונה, שהיה שף קונדיטור, למד הנדסת מזון, ועבד במכון היין כסטודנט. הוא ודורון גילו את האהבה המשתפת ליין כאשר אסף ביקש וקיבל את דגימות היין שנשארו במכון. בתום לימודי ההנדסה אסף קיבל מלגה ללמידת צרפתית בבורדו והתקבל ללימודי תואר שני בפקולטה לייננות  בבורדו. לימים הבין שהוא למעשה הישראלי הראשון שלמד שם ייננות. באחד מביקורי המולדת שלו, על כוס יין כמובן, הגיעו הוא ודורון להחלטה המשותפת לטעת כרם ולהקים יקב בנחלה בכפר ויתקין.

01_VITKIN_Vitkin_210698.jpg
01_VITKIN_Vitkin_210698.jpg

את היקב שלנו, הקימו בשנת 2001  דורון בעלי ואסף אחי הצעיר, מתוך אהבה ליין, מספרת שרונה אשתו של דורון ומנכ"לית היקב. אני הצטרפתי אליהם כדי לעזור להם בשנת 2003 והיום אני מנהלת את היקב ועוסקת בנושאי לקוחות, כספים, שיווק ומרכז המבקרים.

22_Vitkin_June_2019_GEAD.jpg

ומה עשיתם בתקופת הקורונה כשהכל נסגר?

מרכז המבקרים של יקב ויתקין מושך אליו קבוצות מטעם חברות וארגונים שונים ובסופי השבוע תראו שם המון אנשים צעירים, משפחות, זוגות רומנטיים וחברים המגיעים לחוות טעימות יין משובח,  וליהנות לצד היין מאוכל מלווה וטעים המוכן במקום או לרכוש סלסלת פיקניק מלאה כל טוב. הכל בחיק הטבע- בחצר היקב או בסביבה הקרובה של הטבע היפה שלצד היקב.  
בנוסף ניתן לרכוש את היין בחנות האינטרנטית ובמדינות צפון אמריקה, אירופה והמזרח הרחוק. טיפ- כדאי מאוד להזמין מקום לפחות שבועיים מראש....

עוד רעיון שחלמה שרונה עוד בשנת 2015, שיצא לפועל בתקופה שבה היה ניתן רק למכור TAKE AWAY ולא לארח, היה מכירה של סלי פיקניק שהכילו כל מה שצריך כדי לבלות בחיק הטבע עם יין, גבינות ועוד. סלי הפיקניק שאנו מציעים היום מכילים חוויה זוגית או משפחתית וכוללים בקבוק יין משובח לבחירה, מיני לחמים, גבינות, מטבלים סלטים ועוד פינוקים.

היה עצוב מאד לשלוח את כל העובדים הביתה ולראות את החזון שלנו מתמוטט, לאחר ההלם התאוששנו  והחלטנו שכל מכשול הוא הזדמנות וניצלנו את הזמן בין הסגרים להמשיך ולהתמקצע ביקב ובמרכז המבקרים. ידענו שיגיע היום בו הכל יסתיים וכדאי שנהיה מוכנים ליום זה. כשהיקב היה סגור לסירוגין משך 8 חודשים פיתחנו ושכללנו את מערך המשלוחים, שכללנו את המכירות באונליין (החנות האינטרנטית שלנו הוקמה ב 2015), שיפרנו את האתר והכשרנו את צוות העובדים ע"י הדרכות והכשרות מקצועיות כך שכאשר הכל חזר לשגרה, היינו ערוכים ומוכנים.

רוב העובדים שלכם הוא כוח נשי. יש סיבה לכך?

כן, גילינו עם השנים שצוות של נשים מנהלות הוא צוות מנצח. אצלנו, אימהות לילדים הן עובדות מועדפות . במרכז המבקרים שלנו יש בעיקר נשים מנהלות. אני , כאישה ואמא, יודעת שנשים מעולות בניהול זמן, יודעות לג'נגל בין משימות בצורה מושלמת, אימהות הן בעלות מוסר עבודה גבוה  והשרות שלהן המלווה בחיוך מול לקוחותינו, הוא כרטיס הביקור שלנו.

מה עוד חשוב לדעת עליכם?

מעבר לתעוזה וליצירתיות, אחד הערכים המובילים אותנו הוא קיימות משפחתיות וקיימות. אנחנו מקפידים לרסס כמה שפחות את הכרם, ולמחזר את פסולת הענבים לאוכל לבעלי חיים ולדישון האדמה. גם מבנה היקב הוא למעשה שיפוץ של לול תרנגולות שהפך  למבנה יפיפה של כמרכז מבקרים ויקב בוטיק. כל הריהוט במרכז המבקרים והחצר שלנו עשוי מעץ ממוחזר ומחביות ישנות.

מסע ישראלי בין כרמים

בעלי יקבים ואנשים מהתחום חשבו שיצאנו להרפתקה ופקפקו ביכולת שלנו להציל את הזנים הוותיקים. כבר יותר משני עשורים אנו החלוצים שלפני המחנה. אנו ממשיכים לפתח יינות מזנים וותיקים- חדשים כמו גרנאש בלאן, רוסאן, קריניאן, קברנה פרנק, פטיט סירה, ויונייה, שנין  ובנוסף, בלנדים של זנים שונים הייחודים לנו- כמו סדרת המסע הישראלי שלנו העשוייה ממספר זנים שכל אחד מהם מגיע מאזור גידול שונה- ומכאן שם הסדרה- מסע ישראלי.
היום לשמחתנו, יש הרבה יקבים שמייצרים יין מהזנים שאנו הבאנו לקדמת הבמה- כמו קריניאן, קברנה פרנק ועוד. 

2b1d6c_da5c84160d5a49ea975dc3a7c29e6777_
2b1d6c_8cbd6409231e45f68c124acae02848a8_
DSC_4364_edited.jpg

הדיגיטל נתן לכם פוש בשיווק?

אחד האתגרים שעמדו בפנינו לפני הקורונה היה למשוך את קהל הצעירים, ולהכיר להם את עולם היין שעד אז היה פחות נגיש לאנשים צעירים.
הודות לקורונה, כשנאסר להגיע למקומות סגורים, חשפנו ברשתות החברתיות את החוויה במרכז המבקרים שכללה טעימות יין וקניית סלי פיקניק לישיבה בחיק הטבע והיום כשמגמה זו הפכה לטרנד, מגיעים צעירים רבים לחוות יום של כיף ביקב ולערוך מגוון של אירועים כעוד אטרקציה שמתפתחת.

כן בוודאי. האתר שלנו קיים כבר משנת 2004, כך שהדיגיטל הוא חלק מהעסק. בכלל, נושא היין תמיד היה חזק יותר ברשתות החברתיות וגם אנחנו הבנו שהעולם הולך ומתפתח לשם. היום אנו מפרסמים בכל ערוצי המדיה כולל חשיפה בקבוצות שהיא נישה טובה כדי להגיע לקהלים נוספים.

WhatsApp-Image-2020-11-04-at-14.24.03-420x560.jpeg
1.png

יקב ויתקין נחשב לאחד היקבים מהשורה הראשונה. אילו עצות תתני ליזם המתחיל?

ענף היין מושתת על תהליכים ארוכי טווח מה שמצריך סבלנות ואורך רוח וגם כיסים עמוקים.
יחד עם זאת חשוב להקשיב לאינטואיציות ולתחושת הבטן, לא להקשיב לרחשי הסביבה, לדבוק במטרות, לקבל רעיונות והשראות ולא להפסיק להתמקצע ולחדש.

IMG_2522_E.jpg
bottom of page