top of page
Hide and Seek

אנשי ההשראה

מבעירים את הניצוץ

ליבנת שחור לבן.png

איש ההשראה // 
ליבנת ניזרי

אשת ההשראה קרן ליבנת ניזרי//
מנהלת מרכז עסקים בבנק דיסקונט, סופרת ומרצה ומנכ״לית ארגון אורקה ישראל

ליבנת ניזרי קוביות משחק יום ההשראה.png

החיים הם משחק קוביות. אנו מחליטים כיצד לשחק


לפני שפגשתי את ליבנת ניזרי לראיון בנושא קוביות משחק, הייתי בטוחה כי אני עומדת לשמוע סיפור סוחף על מיזם סטארטאפ שבראשו עומדת ליבנת, ממציאה משחק קוביות וירטואלי פורץ דרך.

אך להפתעתי הגדולה לא כך היו הדברים. לגמרי לא. בראיון בו נסחפתי עד עמקי נשמתי כשכולי המומה, ושואבת כל משפט המגולל את סיפורה ביום הנורא בו קוביות המשחק שלה נבחרו עבורה במפתיע ע"י נהג ושינו לה ולמשפחתה את שגרת חייהם.

מהלך אחד ששינה את כללי המשחק

החיים השתנו מאותו יום בדצמבר 2013 משחזרת ליבנת. אני אימא ל 4 בנות עם עבר כקצינה בצבא, בעלת שני תארים, כשבנוסף ל 28 שנות הקריירה שלי בבנק דיסקונט כמנהלת מרכז העסקים בת"א, אני אמא מעורבת בחיי המשפחה שלוקחת ומחזירה לחוגים, נוכחת באספות הורים והכל מתוך אהבה ותשומת לב אינסופית. באותו ערב מדובר, שגרתי לחלוטין, יצאתי עם ביתי הילה (שהייתה בת 7) לאסוף את יובל ביתי השלישית (שהייתה בת 11.8 חודשים) מהסטודיו לריקוד אמנותי.

 

תוך נהיגתי, חזרה הביתה, מרחק 5 דקות מרחק מהבית, הגעתי לצומת בה נתתי זכות קדימה להולכי רגל, כשבאותו רגע הגיע רכב שככל הנראה נסע במהירות גבוהה, ובלם את רכבו בתוך הרכב שלנו. רכבו, כך סיפרו לי, הסתחרר באוויר 3 פעמים ,אך הוא יצא ללא פגע, בעוד שאנו מרוסקות לגמרי. בדיעבד, מספרת ליבנת אלו היו הקוביות שהנהג זרק, ולוח המשחק שלי נשבר .

מצאתי את עצמי בזירה טראגית הומה אדם, מוקפת בניידות טיפול נמרץ וצוותים רפואיים ולא יודעת מה נעשה איתי ואיפה הבנות? הן לא לידי, מה איתן? הייתי חייבת להבין מה קורה. למרות ההוראה שקיבלתי לא לצאת מהרכב, אט אט, בכוחות אפסיים וגב מרוסק זחלתי מתוכו ומצאתי את יובל שוכבת על אלונקה ללא תזוזה והילה פצועה אנושות מלאת דם.
 

בביה"ח בטיפול נמרץ, שכבו יובל והילה מיטה ליד מיטה, כשהילה פגועה רב מערכתית מונשמת ומחוברת למכשירים ויובל נפגעה בגזע המוח.
 

לאחר שבוע, ב 31/12/13 יובל נפטרה. היא נפרדה מאתנו בסוף השנה, כדי שנתחיל שנה חדשה בלעדיה. עד אותו זמן הילה הייתה מורדמת ומונשמת ובאותו יום שיובל נפטרה היא התעוררה, עבורי היה זה סמל, כי מותה של יובל ציווה לנו לבחור בחיים.
 

את איבריה של יובל, לב, כליות, ריאות ומעי בחרנו לתרום ל 4 ילדים ואישה, כי בחרנו לתת חיים מהמקום בו איבדנו חיים. זו הייתה בעצם צוואתה של יובל התואמת את דמותה את אישיותה מלאת החיים, כפעילה בתנועת הנוער, מתאמנת 5 פעמים בשבוע, דמות משמעותית בכיתה, אהובה על כולם ויחד עם זאת צנועה, אוהבת לעזור לתלמידים חלשים ותורמת ללא סוף לאחרים.

 

יובל כהשראה וספר

יובל מהווה עבורי סמל להשראה. היא חיה את חייה בעוצמה ובעשייה אינסופית.  יובל השאירה חותם חזק על חיי ועל חיי משפחתי וחבריה. צוואתה הבלתי כתובה הינה  כי עלינו לחיות כל יום את החיים, לממש את מלוא יכולותינו תוך עבודה ונחישות, ליהנות מהדרך והעשייה, לדעת לפרגן לעצמנו בחוויות ולהיות טובים זה לזה תוך נתינה וכבוד.

את דמותה החרוטה בליבי ואת המסע שטלטל את חיי הנצחתי לפני שנתיים בספר שכתבתי, הנקרא  "קוביות משחק". ספר זה אינו עוד ספר קריאה, אלא ספר אימוני, הבנוי ממשחקים או מהלכים ממשחקים,  כשבסוף כל פרק קיימות נקודות למחשבה ותובנות , בהליך עשייה אישי עם מקום לכתיבה מסכמת.

 

הספר נותן לקורא כלים לחיים ובנוי כהשראה כיצד להתמודד עם מצבי משבר, כשמשחק החיים משתבש. השם " קוביות משחק" טומן בתוכו את המסר המרכזי כי החיים הם משחק ולכולנו יש קוביות משחק המשקפות את היכולות, הערכים והכישורים שלנו וכשאנו משחקים, אנו בוחרים מתי ואיך לזרוק את קוביות בהתאם למצבים בחיינו.

לעיתים קיימים מצבים שלא צפינו אותם מראש, כשמישהו יעשה מהלך שישנה את כל חוקי המשחק כמו במקרה שלי. כשלוח המשחקים שלי נשבר, חלק ממני נלקח לנצח והפך את בייתי מבית שמח ומלא בן 6 נפשות לבית בן 5 נפשות, בו לנצח תהיה חסרה חתיכה. תהיה חסרה יובל.

בנוסף לספר שכתבתי, אני מרצה את סיפור חיי , התובנות והכלים כיצד לבחור בחיים, בפני חיילים, ארגונים שונים, כנסים ומפגשי חברה.
 

השליחות והמוטיבציה

השליחות שלי נותנת לי מוטיבציה  "לגעת" באנשים, לתת להם את הכלים כיצד לבחור לחיות את החיים באהבה, בשמחה, במימוש והגשמה, בבחירות מדוייקות, בהנאות, גם הקטנות ביותר ובתקופות משבר, לדעת כיצד להסתכל על ההמשך, לא ליפול לתהום, להצליח למצוא את קוביות המשחק כדי להמשיך את החיים בעוצמה ובשמחה.

ליבנת ניזרי.png

ספרי על אותו רגע של פוקוס בו חידדת מטרות

הייתי מרוכזת כל כולי באובדן של יובל. לא הבנתי איך העולם ממשיך לתפקד כרגיל כשעולמי חרב.

אך ביום אחד, חל בי המהפך. היה זה באחד מהימים כשישבתי ליד מיטתה של הילה בביה"ח ואחזתי את ידה. בעוד אני מסתכלת עליה, ראיתי לפתע, בעיני רוחי, את שלוש בנותיי הנוספות וראיתי בבירור כי לא שמתי אליהן לב באופן אמיתי ומספק, מרגע האובדן ששבר והשתלט על כולי. נזפתי בעצמי והבנתי כי לא אוכל עוד להמשיך להתאבל וכי יש לי 3 בנות שמחכות לי ועכשיו אני אחראית, יותר מתמיד, לעתידן ולעתיד משפחתי.

ברגע זה, תפסתי את עצמי ואמרתי לבני משפחתי כי כולנו כואבים את הכאב על יובל, אך לצערי אין לנו כל דרך להחזירה ולכן אנו חייבים לבחור בחיים ולהמשיך לחיות. הבנתי כי ה - יש חייב להיות יותר בחיי מאשר ה - אין.

היה זה רגע של פוקוס כשראיתי את בנותיי ובחרתי להחזיר את עצמי ואת משפחתי בחזרה למסלול החיים,לחיים מלאים במשמעות ושמחה.

היום, בחירה זו היא יומיומית אצלי. לבחור בחיים מלאים שעושים לנו טוב.

מהן עצות הזהב שלך?

להיות מחוברים לאמת שלנו, ולאישיות שלנו כדי לדעת להתמודד עם כל מצב, לדעת מה עושה לנו טוב בחיים ולהכיר את הקוביות שלנו - היכולות והמטרות שתמיד נדע לשחק איתן.

איך נוכל להתמודד עם חששות?

נשב לבד עם עצמנו, ללא הסחות דעת ונתחיל לחשוב מה חשוב לנו, במה אנו טובים ומהם הפחדים שלנו. תוך כדי חשיבה ננסה "לנתח" את ההישגים והחוזקות שלנו ולהבין כיצד השגנו אותם וכיצד התגברנו מול מצבי פחד בעבר, בדומה לאלו הקיימים היום. בנוסף, חשוב מאוד להיות מוקפים באנשים אופטימיים ושמחים שיתנו לנו כוח להתמודד ולהפחית חששות לכישלון.

איך נוכל לבחור בחיים?

כשמשהו לא עובד לנו, לדעת לזהות ולהיזכר בבחינה אמיתית ועמוקה שלנו עם עצמנו, מי אנחנו באמת.

מה עושה לנו טוב, מהן החוזקות שלנו ולשלב אותן בחיינו.

לבחור בחיים של למידה, התפתחות, עשייה עם משמעות שמביאה לידי ביטוי את מקסימום היכולות שלנו, בנתינה למען האחר, להנות מספורט, מתחביבים, מזמן איכות עם המשפחה, עם חברים, ולמלא את חיינו במימוש ושמחה.

ואיפה את היום?

היום, בנוסף לקריירה שלי בבנק, אני מנטורית עסקית ונמצאת בשלבים מתקדמים לקראת צאתו של הספר השני שעוסק בדלתות מסתובבות בחיי כולנו .

לפני כמה חודשים הוצאנו שיר לזכרה של יובל, אשר משקף את רוח הערכים שלה וההשראה שהיא.

השיר נכתב ע"י צביה אהרוני, הולחן ע"י חני דינור, אשר מבצעת אותו ביחד עם נופר שוקר בביצוע חזק ומרגש. לשיר הופק קליפ בהפקה מוזיקלית של קובי ישראלית, צילום ועריכה איציק עמר ובו רוקדת מורתה של יובל קרן בללתי.

ליבנת ניזרי יום ההשראה כריכה ספר קוביות משחק.png

ומהו המוטו המלווה אותך?

בחירה שהיא דרך חיים, משנה חיים.

להתחבר למי שאני ולחיות את הרגע.

לגרום לאנשים להיות טובים ולחיות בשמחה ובתשוקה.

לחיות את החיים בתשוקה ולבחור בכל רגע מחדש מה ארצה לעשות.

השליטה תמיד בידנו באופן בו נבחר לנהל משבר ולנהל את חיינו.

bottom of page